Czy to może być zaburzenie ze spektrum autyzmu?

Moje 3 letnie dziecko ma echolalię, nadal dużo mówi w swoim języku, ale jego postęp mowy jest widoczny. Mówi wszystkie słowa, ale problem ma z budowaniem zdań i wyrażaniem czego chce, co powoduje złość. Potrafi się bawić i wykonuje polecenia. Od czasu wystąpienia echolalii ma zmiany nastroju, wykonuje dziwne gesty. Czy to może być zaburzenie ze spektrum autyzmu? Czy te rzeczy sie wykluczają?

Dzień dobry,
niestety nie ma możliwości zdiagnozowania dziecka poprzez poradę online. Objawy i zachowania o których Pani wspomina mogą być niepokojące, nie są jednak jednoznaczne z diagnozą zaburzeń ze spektrum autyzmu. Autyzm należy do zaburzeń całościowych, w których uwidacznia się wiele różnorakiego rodzaju deficytów w zakresie komunikacji, relacji społecznych z rówieśnikami i dorosłymi oraz brakiem elastyczności w zachowaniach (złe znoszenie zmian). W przypadku Pani dziecka warto udać się na badanie do rejonowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej bądź do psychiatry dziecięcego. Pełna diagnoza obejmuje zazwyczaj kilka spotkań, w trakcie których zbadane zostaną różne obszary funkcjonowania dziecka.
Pozdrawiam serdecznie

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Uważam, że najlepiej będzie gdy dziecko zostanie poddane diagnozie. Proszę porozmawiać z psychologiem dziecięcym. Konieczna będziecie też wizyta u logopedy oraz neurologa.
Pozdrawiam AM