Czy w taki sposób może objawiać się autyzm u dziecka?

Witam, jestem mama 20 miesięcznego chłopca. Martwi mnie kilka rzeczy: dziecko chodzi na paluszkach czasami i dziwni bawi się/pstryka palcami, mówi dość sporo ale po swojemu, nie naśladuje zwierząt. To co na plus: super kontakt wzrokowy, potrzebuje innych osób do zabawy, bardzo lubi towarzystwo, chętnie bawi się z dziećmi zarówno młodszymi i starszymi, nie ma problemu z dotykaniem różnych faktur czy głośnymi dźwiękami, pokazuje paluszkiem, zachowane jest pole wspólnej uwagi, dziecko patrzy jak mu coś pokazuje, robi papa, koci koci, bije brawo, cieszy się gdy jest chwalony, przytula kiedy ktoś płacze, bawi się w „gotowanie na niby”, lubi zabawę akuku, nazywa mamę, tatę i babę świadomie, lubi słychać bajeczek jak mu czytamy. Czy mam powód do zmartwień? Czy to może być autyzm?

Dzień dobry,

Przedstawione przez Panią objawy: chodzenia na palcach oraz wykonywania ruchów palcami mogą mieć wiele przyczyn. Objawy te mogą być związane z obniżonym napięciem mięśniowym lub z Zaburzeniami Integracji Sensorycznej. Warto w tym wypadku skonsultować się z fizjoterapeutą dziecięcym, który zajmuje się również terapią integracji sensorycznej, aby sprawdził i pokierował na dalszą diagnozę lub rehabilitację. Chodzenie na palcach pojawia się u osób w spektrum jednak samo chodzenie na palcach nie jest wystarczającym objawem do postawienia diagnozy.

Pozostałe przedstawione przez Panią zachowania nie wskazują na spektrum autyzmu, jednak aby całkowicie wykluczyć lub potwierdzić Pani obawy potrzebna byłaby pełna konsultacja psychologiczna.

Dzięki temu rozwiałaby Pani wszelkie swoje wątpliwości. Ponadto na takiej wizycie może Pani uzyskać cenne wskazówki dotyczące rozwoju dziecka oraz wiedzę jakie zachowania oraz kryzysy pojawiają się normalnie u dzieci w trakcie rozwoju, a jakie mogą być powodem do niepokoju.

Pozdrawiam