Jak pomóc dziecku z autyzmem?

Witam, nasz syn ma 1,5 roku. Pięknie się rozwijał. Zaczął jak na chlopca szybko siedzieć, raczkować, chodzić. W okolicach 1 urodzin nauczył się sporo nowych słów. Mówił/pokazywał jak robi kurka, świnia, krowa, sowa jaki duży urośnie, ile ma kłopotów itp... stale szedł do przodu. Od 1,5 miesiąca zatrzymał, a nawet cofnął się w rozwoju. Czasem reaguje, jednak więcej nie reaguje na polecenia. Wydaje się jakby był w swoim świecie. Rozumie jak mówimy do niego: chodź jeść, pić, kąpać się, ale w zasadzie na tym koniec. Nie chce już powiedzieć/pokazać rzeczy, których się nauczył. Ignoruje nas. Czy jest możliwe, że dziecko autystyczne umiało wiele do 16 mies, a nagle zanikają umiejętności? Czy to raczej etap przejściowy na tym etapie rozwoju?Syn z pewnością ładniej bawi się zabawkami, zaczał jeździć autkiem po podlodze, układa pięknie klocki, próbuje bawić się zabawkowymi narzędziami, wie jak poszególną zabawka się bawi, ruchowo z pewnością jest wszystko ok. Nauczył się wyrzucać pampers do kosza, jak wołam ze musimy umyć rece biegnie i podstawia step, wkładajac rece do umywalki. Dużo się śmieje gdy go rozsmieszamy. Z pewnościa nie ma wielu cech dla dzieci autystyczych, nie reaguje na głośne dzwieki, nie przeszkadzają mu nowe miejsca i skupiska ludzi, przyglada się dzieciom jak sie bawią, nasladuje nas w codziennych czynnościach, nie układa nic w rzedzie, lubi towarzystwo, ale niestety sa sfery w ktorych zrobił spory regres i to nas niepoki, mało tego wiele razy żyje jakby w swoim świecie bawi się sam, biega, nie potrafimy do niego dotrzeć. Po konsultacji z neurologiem odstawiliśmy całkowicie telewizje. Pani doktor kazała zacząć od tego. Kolejny krok to poradnia pedagogiczno-psychologiczna.

Warto rzeczywiście podjąć diagnostykę. Specjalista obserwując Malucha i robiąc dokładny wywiad z Państwem będzie mógł określić możliwe przyczyny trudności jak i metody pracy z synkiem, które wspomogą jego rozwój. Zaburzenia z kręgu autyzmu można wykryć na wczesnym etapie, jak również inne całościowe zaburzenia rozwojowe, dlatego ważne jest by jak najszybciej skonsultować trudności. Jednak warto pamiętać, że nawet niepokojące objawy nie muszą świadczyć o poważnych zaburzeniach, dlatego warto spokojnie zaczekać na diagnostykę.