Czy zachowanie mojego dwuletniego syna wskazuje na autyzm?

Witam! Syn ma 2,5 roku. Mówi mama, tata, min, pić, baba, dada, baja, reszta to pojedyncze sylaby z wyrazów. Jeśli pytam o kotka to mówi "miał", piesek "chauł", zamiast wymawiać nazwy zwierząt naśladuje je. Zabawki np. klocki lub narzędzia układa w rządku. Co jakiś czas chodzi na palcach. Nadal ma pampersa. Nie potrafi się dzielić - wpada w szał z płaczem, tylko zamiana coś na coś jest możliwa. Czasami budzi się w nocy i się buja. W dzień (bardzo rzadko, sporadycznie 1-2 na tydzień) zacina się tak jakby był w innym świecie ok. 1 minutka. Reaguje na imię, utrzymuje kontakt wzrokowy. Wykonuje wszystkie polecenia. Uwielbia bajki - przychodzi z pilotem i mówi baja. Jeśli uderzy się reaguje i szuka pocieszenia. Bawi się w udawanie. Lubi się przytulać i często mnie całuje. Lubi odkurzać i suszarkę oraz inne urządzenia, natomiast na głos auta. motoru (głośnego) - panicznie się boi i zatyka uszy. Potrafi samodzielnie pić i jeść. Lubi jak mu się czyta bajki. Umie pokazać co jest na obrazkach. Lubi przeglądać się w lustrze. Czy mam powody do niepokoju? Czy to może być autyzm?

Witam! Na podstawie opisu można wnioskować, że rozwój psychoruchowy dziecka mieści się w zakresie normy. Rozwój psychoruchowy pomimo norm, pozostaje w pewnym stopniu indywidualny, np. niektóre dzieci nieco później niż ich rówieśnicy opanowują umiejętność budowania prostych zdań. Bardzo ważna w rozwoju pewnych umiejętności jest wspólna praca rodzica z dzieckiem. W tej chwili wydaje się, że nie ma powodów do niepokoju. Na podstawie opisu można powiedzieć, że dziecko nie wykazuje objawów autyzmu. W przypadku wątpliwości proponuję skonsultować problem z pediatrą. Pozdrawiam serdecznie!