Czy istnieje ryzyko autyzmu u mojego dziecka?

Witam , Mój synek ma 1,5 roczku . Jest bardzo energicznym i żywiołowym dzieckiem . Uwielbia kontakt z rodzina , lubi wygłupy utrzymuje kontakt wzrokowy , ale nie jakiś super długi . Jak go zainteresuje , albo coś mówię , pokazuje śmieszna minę to patrzy i się uśmiecha do mnie . Jak na 1,5 uważam , ze jest bardzo sprawny fizycznie zaczyna biegać , wspina się po kanapie , wchodzi na krzesła z krzesła na stół , żadna przeszkoda mu nie straszna . Problem natomiast zaczyna się z pokazywaniem potrzeb palcem . Synek rzadko pokazuje palcem co chce , albo coś co go interesuje . Możliwe , ze jest to moja wina ponieważ zaczęłam naciskać na pokazywanie palcem dopiero jak skończył 15 miesięcy . Książeczki słabo go interesują i niby wie gdzie krowa kotek , ale nie wskaże mi tego w książeczce jak go proszę . Uwaga na „naukę przez zabawę” jest bardzo krótka , woli popychać auta żeby robiły głośne kraksy , albo układanie wierzy i przewracanie klocków . Bawi się tak naprawdę wszystkimi zabawkami , ale jest to tylko zabawa , a pokazywanie gdzie ma miś oko , ucho tez idzie topornie . Pokaże tylko gdzie mama ma nos . Przynosi mi zabawami pokazuje czym się teraz bawi i chce żebym dołączyła . Reaguje na prośbę żeby przynieść mi dana rzecz , ale to tez wybiórczo , bo nie ma jeszcze bogatego słownika rozumiewania słów . Najważniejsze , ze chce i kiedy mówię daj klocek to przyniesie mi , ale jakaś inna zabaweczkę . Rozumie podstawowe komendy , idziemy się myć , idziemy na górę , teraz zejdziemy na dół , idziemy spać , teraz będziemy jeść . Przychodzi kiedy go o to proszę , ale zdarza mu się nie reagować na imię , bo czymś się zajmie , ze po 5 razie dopiero zareaguje . Nie boi się obcych , nie boi się nowych miejsc , uwielbia spacery i kiedy mu opowiadam . Mowa jest na Prawie 0 etapie , czasem powie „ma” chodzi mu o mamę , „ta” „baba” , mniam mniam jak jest głodny „ka” pojedynce sylaby . Jest grzeczny nie ma problemów ze snem pięknie je , zaczyna sam posługiwać się widelcem , pije z kubka za moja pomocą . Ostatnio zaczynamy kontakt z małymi dziećmi , ale narazie nie widze dużego zainteresowania , bardziej obok , albo coś go innego zainteresuje . Zaczynam się martwić , ze odbiega od swoich rówieśników ponieważ mało potrafi , a praca z nim jest problematyczna ponieważ jego zawsze interesuje coś innego . Oglądał dużo bajek , które ograniczyłam ponieważ myślałam , ze może to być przyczyna , ale narazie zbyt krótko z nim pracuje żeby powiedzieć , ze jest różnica . Nie powiem , bo z mężem mieliśmy od pół roku bardzo ciężki okres, przez który mały był zaniedbywany , nie było poświęcane mu dużo czasu na naukę i rozmowe . Teraz sytuacja sir ustabilizowała i chce nadrobić te braki , ale zastanawiam się czy zachowanie mojego synka spowodowane jest niedopilnowanie czy zaburzeniami ze spektrum autyzmu czy po prostu dać mu czas żeby rozwój szedł swoim torem ponieważ każde dziecko jest inne .

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień dobry

Niestety na podstawie listu nikt nie oceni czy rozwój jest prawidłowy czy nie. To, że dziecko nie pokazuje wszystkiego paluszkiem jeszcze o niczym nie świadczy. Jeśli bardzo się martwicie najlepszym wyjściem będzie wizyta u specjalisty, który oceni poziom funkcjonowania dziecka. Wizyta u psychologa nie zaszkodzi, a może Was uspokoić.

Pozdrawiam Agata Majda

zapraszam w razie pytań

www. pracowniaterapeutyczna.eu

agatamajda@icloud.com

Szanowna Pani,

postawienie takiego rozpoznania jak autyzm wymaga osobistego zbadania dziecka, zebrania pogłębionego wywiadu, obserwacji wzorców jego komunikacji i interakcji społecznych. Bardzo często ostateczna diagnoza jest stawiana przez zespół specjalistów z różnych dziedzin (psychiatra, psycholog, pedagog, logopeda). Dlatego też gorąco zachęcam Panią do osobistej wizyty z dzieckiem u specjalisty. Najlepiej zacząć od psychiatry dziecięcego lub psychologa.

Pozdrawiam

Lech Popiołek

http://psychiatra-dzieciecy-krakow.pl/