Czy możliwy jest autyzm u dziecka?

Witam . Chciałam bardzo prosić o pomoc i poradę w sprawie mojego 27 m syna.Czy jego zachowanie może wskazywać na autyzm.Syn urodził się przez zapłodnienie In vitro ?poród odbył się CC gdyż doszło wahania tętna u syna . Dostał 10 punktów Apgar .Opiszę co syn potrafi: - reaguje na imię, jak do niego mówię zazwyczaj patrzy mi w oczy i słucha - wskazuje palcem jak coś chce?na obrazki w książce czy jak coś go zainteresuje -mówi do nas mamo ,tato czy baba itd. -lubi się gonić, grać w chowanego ,a ku ku -lubi czytanie książek, grzecznie słucha bajek ,sam przed snem przynosi aby poczytać. - układa puzzle 2-3 elementów, potrafi znaleźć 2 identyczne rzeczy ,rysuje farbami ,kreda bazgroly czasem uda mu się na malować koło. Jak poproszę to zbuduje wierzę z klocków. Dopasuje kształty - potrafi jeść łyżka, widelcem czasem jeszcze coś spadnie ,pije z kupka otwartego czy że słodka -wykonuje polecenia, na dworze jest grzeczny nie ucieka - czs jest problem z obcięcie paznokci - wodę lubi bardzo -na placu zabaw ,korzysta z wszystkiego? wchodzi i schodzi ze schodów sam.Obserwuje dzieci ,czasem próbuje je naśladować, odda zawsze przyczyną zabawkę. - potrafi ściągnąć skarpety,buty ,czapkę ,spodnie. Niestety z ubranie jest juz problem. - lubi bańki mydlane ,lubi się przytulać, jak zrobi sobie krzywdę to płacze i przychodzi i pokazuje gdzie to sobie zrobił. Nas tez naśladuje. Karmi misia lalek, huśta ich również. JAK ktoś jest smutny to przytuli. -robi pa pa i mówi, podaje rękę na pożegnanie, przebija piątkę, żółwia? puszcza oczko .Umyte ręce i buzię, zęby . Natomiast bardzo martwi mnie ,iż syn -mówi tylko ok 50 słów, naśladuje odgłosy zwierząt -lubi bawić się autkiem ,początkowo leżał na brzuchu ?teraz zwracam mu uwagę i siedzi na pupie .Autem bawi się sam jak również z nami Jeździ nimi po podłodze czy po stole ,czy po torze .ma główkę tak obniżoną .Martwi mnie również to ze czasem obróci auto i pokręcił kółkiem wie ze nie może i mówi mama nie bram bram. Jak widzi wiatrak to pokazuje palcem i zrobi ręką kolo czyli ze to się kręci. Czy takie zainteresowania świadczą o autyzm ie. Bardzo proszę o informację, boje się o syna.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień dobry!
Z opisu jaki Pani przedstawiła nie wyłania się obraz dziecka z całościowymi zaburzeniami. Można powiedzieć, że rozwój raczej należy do prawidłowych, a to że dziecko czasem pokręci kołkiem u autka jeszcze o niczym nie świadczy.
Oczywiście zachęcam do wizyty u specjalisty jeśli czyje Pani niepokój gdyż na podstawie listu nie można tak na poważnie niczego powiedzieć. Proponuję też położyć nacisk na rozwój mowy dziecka przez zachęcanie go do wypowiedzi, czytanie książek, opowiadanie bajek i zadawanie pytań. Można też skonsultować się z logopedą jeżeli faktycznie mowa u dziecka jest oszczędna i nie następuje jej rozwój.
Z pozdrowieniami
Agata Majda
w razie pytań zapraszam do kontaktu
www.pracowniaterapeutyczna.eu