Czy powinnam się niepokoić, że syn ma autyzm?

Mój syn (14 msc) jest dzieckiem wesołym, lubi się wygłupiać. Ostatnio zaczynam się niepokoić o niego, ponieważ nie chce robić papa, dawać cześć i nie pokazuje palcem. W sklepach lubi zaczepiać panie, mężczyzn się raczej boi. Kontakt wzrokowy utrzymuje z każdym. Lubi słuchać muzyki. Gdy się cieszy lub złości macha rączkami. Bawi się wszystkim, co widzi i interesuje się tym, co robią inni. Gdy mówię do niego nie, bądź kiwam głową, on mówi nene, czasami się śmieje lub też usłucha. Czasami bawi się sam, ale gdy się przyłączam patrzy co robię. Gdy widzi, że ja coś robię to idzie koniecznie zobaczyć co się dzieje. Niepokoi mnie tylko to, że nie chce robić papa i nie rozumie innych poleceń. Gdy mu mówię daj i wyciągam rękę po tą rzecz to przychodzi z nią. Gdy otwieram buzię to on dzieli się jedzeniem. Gdy się boi lub uderzy to uspokaja się na moich rękach. Nie lubi jak ktoś wychodzi z domu, a jak mąż wraca z pracy, to biegnie do drzwi i się cieszy. Interesuje się innymi dziećmi na spacerku. Bardzo proszę o poradę i komentarz.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Szanowna Pani,

Opierając się na Pani opisie zachowania dziecka, rozpoznanie autyzmu jest mało prawdopodobne. Argumentem przeciw takiemu rozpoznaniu jest przede wszystkim żywy kontakt emocjonalny z otoczeniem, zainteresowanie i naśladowanie zachowań otoczenia. Wprawdzie nie robi ,,pa-pa", ale odpowiada na inne gesty, wyraz twarzy, wykonuje wiele poleceń.

Rozwój dziecka w wieku 14-15 miesięcy może być nieco nieharmonijny ze względu na próby opanowywania wielu nowych umiejętności, jest to okres przede wszystkim intensywnego rozwoju ruchowego.

W razie wątpliwości polecam konsultację w poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.

Z pozdrowieniami

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Być może synkowi potrzeba więcej czasu na opanowanie tej akurat umiejętności zwłaszcza, że w przypadku innych raczej sobie radzi. Proszę go uczyć pożegnania machaniem z cierpliwiscią. Ale również w ten sposób Wy się Żegnajcie aby synek mógł to obserwować i Was naśladować. Dajcie mu troszkę czasu. Oczywiście zawsze można poradzić się psychologa by sprawdził czy rozwój dziecka przebiega prawidłowo.
Pozdrawiam AM