Czy to może być na przykład oznaka autyzmu?

Dzień dobry Moja córka ma roczek chodzi sama, je bardzo ładnie powiedzmy ze wszystko, jest bardzo ciekawa świata , zabawkami bawi się w sposób w jaki powinna. Córka reaguje na imię jeżeli ja do niej mówię czasami ale rzadko jak inne osoby. Najbardziej martwi mnie to ze nie obserwuje ludzi jak podchodzą do niej do wózka dosłownie spojrzy na sekundę i odwróci wzrok. Nie obserwuje ludzi a jeżeli nawet czasami spojrzy to dosłownie na sekundę. Córka lubi się przytulać nie ma problemu w pielęgnacji codziennej. Bardzo martwi mnie jej ignorancja osób wszystkich po za mną. Proszę o poradę czy to może być oznaka autyzmu czy to przez to ze córka ma bardzo mały kontakt z innymi ludźmi zazwyczaj jest cały czas ze mną .

Szanowna Pani,

odpowiedź na tego typu pytania jest dla mnie zawsze taka sama. Jeżeli coś nas niepokoi, to warto iść do specjalisty. Może to być spektrum autyzmu, ale na podstawie tak krótkiego opisu nikt nie będzie w stanie tego potwierdzić ani zaprzeczyć. Warto tu zwrócić uwagę na słowo "spektrum", które oznacza, że każda osoba ze spektrum autyzmu ma inne cechy, inne ich natężenie i inne reakcje na innych ludzi, dotyk czy pozostałe bodźce. Najlepszą drogą będzie więc udanie się do neurologopedy, który to oceni. Kontakt wzrokowy z innymi ludźmi jest bardzo istotny. Warto też pamiętać, że u dziewczynek autyzm jest trudniej rozpoznać. Niech Pani poobserwuje, czy córka nie ma momentów zabawy schematycznej, jak zamykanie i otwieranie drzwi, czy dobrze rozpoznaje emocje i sobie z nimi radzi, czy nie ma nadmiernego przywiązania do rutyny, np. czy nie denerwuje się, kiedy zmienicie trasę spaceru albo w domu przestawi się jakiś mebel. Czy lubi bawić się w udawanie, czy ma zaburzenia integracji sensorycznej? Jest tu dużo rzeczy do przyjrzenia się, a wcześniejsza diagnoza to też zawsze bardziej skuteczna terapia, więc gorąco zachęcam do wizyty u specjalisty. :)