Czy da się rozpoznać autyzm u niemowlęcia?

Czy można u 6 miesięcznego dziecka rozpoznać autyzm? Niepokoi mnie tylko jeden kwestia, syn gdy leży na brzuchu macha głowa góra dol, trochę jak gwiazda rocka. Sprawia mu to przyjemność bo z uśmiechem szuka naszej reakcji. Wpisałam te frazę w Google i naczytałam się o autyzmie. Syn czasem machając tak głowa uderzy w materac gdy akurat leży na łóżku, zdarzyło się ze zrobił tak leżąc na brzuchu na macie na podłodze, zaczął płakać i musiałam go utulić. Czy takie machanie głowa może wskazywać na autyzm czy syn musiałby to robić gdy jest sam i tępo patrząc w jakiś punk? Syn często przy zabawach z lustrem robi baran buc gdy powiem to na głos, trochę tak właśnie wygląd leżąc na materacu w pozycji na brzuszku, jakby chciał zrobić baran buc lub jakby bardzo chciał ruszyć na przed ale ciało go ograniczało, wtedy macha głowa jak słynny piesek z tyłów poloneza. Syn odwzajemnia uśmiech, dużo piszczy i krzyczy, burka, śmieje się w głos rozśmieszaniu czy łaskotane. Lubi być noszony na rękach, zostawiony w łóżeczku pobawi się sam ale obserwując dorosłych w pobliżu. Gdy się bawi a ja wejdę do pokoju to od razu zwraca na mnie uwagę i się uśmiecha. Czekając w oknie na porost swojego ojca z pracy aż przebiera nogami ze szczęścia gdy go dojrzy. Syn lubi masaż ciała ale irytuje go wycieranie twarzy chusteczka nawilżona lub przemywania oczu, czy nakładanie kremu. Nie zawsze ale zdarza się ze go to irytuje. W sklepie obserwuje światła, kolorowe towary i oczywiście ludzi, uśmiecha się na zaczepki. Zdarza się, że czasem skuli wzrok na czymś zamyślony. Trwa to kilka sekund. Tak na prawdę niepokoją mnie tylko te ruchy głowa. Mąż twierdzi ze syn tak zwraca na siebie nasza uwagę bo robi tak tylko gdy jesteśmy obok i jest ogólnie wesoło. Albo właśnie chce ruszyć do przodu ale ciało go ogranicza. Jakieś rady? Czy mam się czym martwić?

To o czym Pani pisze nie musi wskazywać na autyzm, a na trudności np. z napięciem mięśniowym, czuciem.

Należy poszukać przyczyny:)