Po czym rozpoznać autyzm?

Witam!prosze o porade czy to moze byc autyzm?niepokoi mnie kilka rzeczy u mojego prawie 10 miesiecznego synka.Po pierwsze od długiego czasu macha raczkami i fika nóżkami jakby podskakiwał gdy lezy na pleckach, praktyczne nie gaworzy, nie wskazuje paluszkiem, jest markotny.Jak wracamy z pracy bardzo sie cieszy i przychodzi do nas, cieszy sie gdy bawi sie z nim w a kuku i kulululu , patrzy na nas i innych,gdy go wołam z pokoju to przychodzi do mnie, cieszy sie jak tata mowi do niego przez tel.
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu
Mgr Beata Szymik Psycholog, Zabrze
37 poziom zaufania

W autyzmie syna miałby problem z kontaktem z państwem, nie cieszyłby się z niego, nie pokazywałby radości, słabo reagowałby na wołanie go. Martwią panią pewne zachowania syna, proponuje o tym porozmawiać z pediatrą. Dzieci rozwijają się w róznym tempie. Lekarz może pomóc w ustaleniuczy jego rozwój jest w normie, czy nie. Jeśli zajdzie taka potrzeba pokieruje was na rehabilitacje. Póki co jeszcze bym się nie martwiła.

0

Jeżeli niepokojące zachowania Pani synka pojawiają się gdy leży na pleckach, to może zwyczajnie odczuwa dyskomfort związany z napełnionym brzuszkiem po jedzeniu. Może wystarczy dziecko chwilę ponosić lub posadzić by mogło odbeknąć kilka razy i dyskomfort zniknie. Czasami warto kilka razy pozwolić dziecku podciągnąć się do pozycji siedzącej i w ten sposób maluszek sam zrobi sobie masaż brzuszka, co ulatwi pracę jelit. Dzieci ze słabą perystaltyką tak machają nóżkami i mają kwaśną minę. Inna sprawa, że dzieci w 10 miesiącu zycia są bardzo ciekawe świata i często wyrażają swoje niezadowolenie z pozycji leżącej na plecach, bo wolą podrożować z rodzicami. Bardzo trudno rozpoznać autyzm w tym wieku, nie jest to schorzenie jednorodne. państwa dziecko reaguje na wołanie i się z wami bawi to dobry znak. Bardzo dobrze, że obserwujecie Państwo dziecko. Warto robić notatki i pozostawać w kontakcie z lekarzem pediatrą, możecie też Państwo się umowić na spotkanie z psychologiem w celu oceny rozwoju.

0

Witam.
Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne opracowało listę pierwszych objawów autyzmu, ujawniających się od 2 miesiąca do 2 roku życia dziecka. Oczywiście występowanie jednego czy nawet kilku z nich na różnych etapach, nie musi wróżyć niczego złego, ale każdorazowo warto skonsultować je z pediatrą:

Do 2-3 miesiąca życia: dziecko nie nawiązuje z tobą kontaktu wzrokowego;
Do 3 miesiąca życia: dziecko nie uśmiecha się do ciebie;
Do 6 miesiąca życia: dziecko nie śmieje się;
Do 8 miesiąca życia: dziecko nie podąża za twoim spojrzeniem, jeśli odwracasz od niego wzrok;
Do 9 miesiąca życia: dziecko nie gaworzy;
Do 12 miesiąca życia: dziecko nie reaguje na swoje imię; nie umie pomachać ręką na pożegnanie;
Do 14 miesiąca życia: dziecko nie potrafi wypowiedzieć żadnego słowa; nie wskazuje palcem na przedmioty, które je interesują;
Do 18 miesiąca życia: dziecko nie bawi się w naśladowanie innych osób, występuje u niego większe zainteresowanie przedmiotami i rozwój stereotypowej zabawy własnej, bez potrzeby włączania w nią rówieśników.
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

0

Witam serdecznie, w zachowaniu Pani 10 mies. synka nie widzę niczego niepokojącego. Z tego co Pani opisuje dziecko jest w kontakcie z otoczeniem na miarę swoich możliwości. Niemowląt nie diagnozuje się pod takim kątem.

0

Rozwój dzieci, szczególnie takich maluszków bywa nieharmonijny i skokowy, a normy rozwojowe są bardzo szerokie. W tym, co Pani opisała trudno dopatrzyć się definitywnych objawów autyzmu. Szczególnie, że jest to schorzenie, które diagnozuje się dość długo i potrzebny jest wnikliwy wywiad wraz z obserwacją dziecka. Szczególnie, że autyzm jest schorzeniem całościowym, który objawia się na bardzo wielu płaszczyznach, z których wchodzenie w kontakt i komunikację wysuwają się na pierwszy plan.
Warto się tez przyjrzeć- jak synek reaguje na zmiany>? W co się najchętniej bawi itp?
Jeśli się Pani jednak bardzo niepokoi, może Pani skorzystać z konsultacji psychologicznej w poradni, która zajmuje się niemowlakami.

0
Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz
65 poziom zaufania

Witam
Zachowania, które Psni opisuje nie od razu muszą wskazywać na autyzm. Fikanie i nadmierna ruchliwość mogą świadczyć o nadpobudliwości. Poza tym każde dziecko rozwija się inaczej dlatego zawsze trzeba czasu ale też czujności. Natomiast słaby rozwój mowy może być niepokojący. Warto o tym wszystkim porozmawiać na wizycie kontrolnej u pediatry.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak rozpoznać autyzm u drugiego dziecka?

Witam mqj problem polega na tym ze nie rozrqzniam dzieci z problemem od zdrowych albo tez przesadnie panikuje mqj syn 8letni ma autyzm atypowy to juz zaakceptowalam choc nie do kanca.Mam cqrke ktqra ma 19miesiecy i okropnie sie boje aby nie miala problemqw rozwojowych,mianowicie jest pogodna wszedzie jej pelno ale prosze napisac co powinno mnie nie pokoic a co jest norma przez to ze mam autystycznego syna nie wiem co jest normalnym rozwojem a co powinno mnie martwic z gqry bardzo dziekuje.
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu

Dzień Dobry Pani, każda z nas w roli matki niepokoi się o to czy jej dziecko rozwija się prawidłowo. Pan niepokój najprawdopodobniej wynika z doświadczeń z rozwojem syna. polecałabym pani psychoterapię jako formę refleksji nad sobą. W Łodzi polecam dwie organizacje, które wspierają również rodziców ( Jaś i Małgosia i Navicula ) proszę tam zwrócić sie o wsparcie psychologa dla Pani. Serdecznie pozdrawiam, Dorota Szykulska-Paprocka

0

Warto otoczyć drugie dziecko opieką psychologa (może psycholog syna?), który co jakiś czas będzie w stanie oceniać rozwój dziecka zasygnalizuje też co z ewentualnych zachowań jest typowe dla wieku a co wymaga obserwacji. Jest dużo poradników, które opisują prawidlowy rozwój dziecka np "Drugi i trzeci rok życia dziecka"
Pozdrawiam

0

Witam. Jednym z pierwszych objawów jest brak zainteresowania innymi osobami, brak reakcji na własne imię, nie odpowiadanie uśmiechem na uśmiech, brak naśladownictwa, większe zainteresowanie przedmiotami i rozwój stereotypowej zabawy własnej, bez potrzeby włączania w nią rówieśników. Zabawa w sposób sterotypowy, nieadekwatnie do funkcji zabawki (np. dziecko szereguje samochody w rzędy, lub też obsesyjnie bawi się ich kołami kręcąc je, zamiast samochodzikami "jeździć"). Nie pokazywanie interesujacego przedmiotu, nie dzielenie się swoim zainteresowaniem z rodzicem. Brak podążania wzrokiem za gestem wskazywania rodzica, czyli brak reakcji dziecka w sytuacji pokazywania przez rodzica- "zobacz to, jaki ładny piesek/kwiatek". Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

0

Zaburzenia kontaktu społecznego, komunikacji, czy brak mowy, zaburzenia w naśladownictwie, kontakt wzrokowy, rytuały- to główne zaburzenia ze spektrum autyzmu.Córka nie musi mieć tych zaburzeń.Ostatnie sondaże mówią o tym, że autyzm powstaje w jelitach...

0
Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz
65 poziom zaufania

Witam
To naturalne, że jest Pani pełna lęku i obawy. Przede wszystkim trzeba zachować zdrowy rozsądek i nie dopatrywać się wszędzie choroby czy zaburzenia. Zawsze na kontrolnych wizytach u lekarza pytać czy z dzieckiem jest wszystko w porządku, że jest Pani wyczulona na tym tle i chce dokładnie wszystko wiedzieć. Poza tym jeśli córka jest radosna, uśmiechnięta, patrzy na Panią, naśladuje i rozwija mowę to jest to prawidłowe.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy da się rozpoznać autyzm u niemowlęcia?

Czy można u 6 miesięcznego dziecka rozpoznać autyzm? Niepokoi mnie tylko jeden kwestia, syn gdy leży na brzuchu macha głowa góra dol, trochę jak gwiazda rocka. Sprawia mu to przyjemność bo z uśmiechem szuka naszej reakcji. Wpisałam te frazę w Google i naczytałam się o autyzmie. Syn czasem machając tak głowa uderzy w materac gdy akurat leży na łóżku, zdarzyło się ze zrobił tak leżąc na brzuchu na macie na podłodze, zaczął płakać i musiałam go utulić. Czy takie machanie głowa może wskazywać na autyzm czy syn musiałby to robić gdy jest sam i tępo patrząc w jakiś punk? Syn często przy zabawach z lustrem robi baran buc gdy powiem to na głos, trochę tak właśnie wygląd leżąc na materacu w pozycji na brzuszku, jakby chciał zrobić baran buc lub jakby bardzo chciał ruszyć na przed ale ciało go ograniczało, wtedy macha głowa jak słynny piesek z tyłów poloneza. Syn odwzajemnia uśmiech, dużo piszczy i krzyczy, burka, śmieje się w głos rozśmieszaniu czy łaskotane. Lubi być noszony na rękach, zostawiony w łóżeczku pobawi się sam ale obserwując dorosłych w pobliżu. Gdy się bawi a ja wejdę do pokoju to od razu zwraca na mnie uwagę i się uśmiecha. Czekając w oknie na porost swojego ojca z pracy aż przebiera nogami ze szczęścia gdy go dojrzy. Syn lubi masaż ciała ale irytuje go wycieranie twarzy chusteczka nawilżona lub przemywania oczu, czy nakładanie kremu. Nie zawsze ale zdarza się ze go to irytuje. W sklepie obserwuje światła, kolorowe towary i oczywiście ludzi, uśmiecha się na zaczepki. Zdarza się, że czasem skuli wzrok na czymś zamyślony. Trwa to kilka sekund. Tak na prawdę niepokoją mnie tylko te ruchy głowa. Mąż twierdzi ze syn tak zwraca na siebie nasza uwagę bo robi tak tylko gdy jesteśmy obok i jest ogólnie wesoło. Albo właśnie chce ruszyć do przodu ale ciało go ogranicza. Jakieś rady? Czy mam się czym martwić?
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Zaczęłabym od innej strony. Udałabym się z synem na diagnozę Integracji Sensorycznej, fizjoterapeuty/ osteopaty. Po tych diagnoza, albo w ich trakcie do neurologopedy.

To o czym Pani pisze nie musi wskazywać na autyzm, a na trudności np. z napięciem mięśniowym, czuciem.

Należy poszukać przyczyny:)

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty