Czy moje dziecko może być zagrożone autyzmem?

Słyszałam, że do 8 miesiąca niemowlę powinno podążać za wzrokiem rodzica. Mój syn ma 10 miesięcy i tego nie robi. Czy oznacza to, że jest zagrożony autyzmem? Czy powinnam się tym martwić czy zachowanie to może się pojawić później?

Witam!
Dziecko 10 misięczne powinno pozostawać w kontakcie wzrokowym z najbliższymi, powinno być zainteresowane przedmiotami wokół siebie. Powinno je wskazywać i nimi manipulować, uderzać.
Jeśli ma Pani jakiekolwiek wątpliwości,.proszę skontaktować się z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną na swoim terenie. Specjaliści obejrzą synka i w razie wątpliwości skierują go na dalszą diagnozę.
Pozdrawiam, JPluta

Witam,

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju, które wiąże się z szeregiem zachowań, które można zaobserwować u dziecka.
Sam brak podążania wzrokiem absolutnie nie musi świadczyć o autyźmie. Przyczyn takie stanu rzeczy może być wiele.
Proszę skonsultować się z logopedą zajmującym się wczesnym wspomaganiem rozwoju dziecka. Wizyta pozwoli na zbadanie rozwoju dziecka i rozwieje Pani wątpliwości.

Z poważaniem
Joanna Gałczyńska-Adamiak

www.centrum-logopedyczne.pl

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Podążanie za wzrokiem rodzica jest takim pierwszym symptomem jednak nie przesądza to o autyźmie. Niemniej jednak warto skonsultować się z pediatrą.
Pozdrawiam AM