Zapytaj lekarza

7 1 6 , 6 3 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mój syn może mieć autyzm?

Witam mam pytanie mój synek ma 10miesiecy i nie reaguje na swoje imię straszą mnie ze to autyzm po za tym wszystko inne jest on lubi się przytulać utrzymuje kontakt wzrokowy na pewno słyszy bo ja mówię zrób kosi kosi to bierze moje ręce i zaczyna nimi klaskać czy mam się czym martwić
KOBIETA, 30 LAT 2 miesiące temu

Możliwości leczenia dzieci autystycznych

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są możliwości leczenia dzieci autystycznych.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam, z wymienionych przez Panią zachowań dziecka trudno wywnioskować, czy można mówić o autyzmie. Wszelkie zaburzenia ze spektrum autyzmu nie są łatwe w diagnozowaniu i nie da się jednoznacznie stwierdzić choroby na podstawie kilka wyrwanych z kontekstu zachowań dziecka. Przede wszystkim Pani syn jest za mały, by móc dokonać diagnozy – pierwsze objawy autyzmu można obserwować u kilkunastomiesięcznego dziecka, a stosunkowo najczęściej uwidaczniają się koło 2.-3. roku życia. Oczywiście niemowlę może mieć pewne niepokojące cechy i zachowania, na które warto zwrócić uwagę. O nich traktuje nasz artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/autyzm-u-niemowlaka. Jednym z objawów, które można zaobserwować u dziecka jest brak reakcji na własne imię, ale to za mało, by podejrzewać autyzm czy inne schorzenie z jego spektrum. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na takie sygnały jak: unikanie kontaktu wzrokowego, mutyzm – gdy dziecko nie wymawia ani jednego słowa w wieku 16 miesięcy, echolalia, wybitna pamięć, przymus stałości otoczenia i izolacja oraz wiele, wiele innych. W diagnostyce autyzmu często konieczne są rozmowy z pediatrą, laryngologiem, neurologiem, psychologiem czy pedagogiem, odnotowywanie każdej drobnej zmiany w zachowaniu dziecka, wykluczenie przyczyn somatycznych nieprawidłowości, które występują w rozwoju dziecka. O tym, jak złożony jest to proces i jak wieloma obliczami posługuje się autyzm mówi ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-autyzmu-dzieciecego. Proszę obserwować dziecko, ale bez zbędnej paniki. Niepokojące sygnały warto notować i konsultować z pediatrą. Odsyłam również do materiału, który wymienia najbardziej powszechne symptomy autyzmu, proszę się z nimi zapoznać: https://portal.abczdrowie.pl/cechy-autyzmu. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy