Czy mój syn może mieć autyzm?

Witam mam pytanie mój synek ma 10miesiecy i nie reaguje na swoje imię straszą mnie ze to autyzm po za tym wszystko inne jest on lubi się przytulać utrzymuje kontakt wzrokowy na pewno słyszy bo ja mówię zrób kosi kosi to bierze moje ręce i zaczyna nimi klaskać czy mam się czym martwić

Redakcja abcZdrowie

Witam, z wymienionych przez Panią zachowań dziecka trudno wywnioskować, czy można mówić o autyzmie. Wszelkie zaburzenia ze spektrum autyzmu nie są łatwe w diagnozowaniu i nie da się jednoznacznie stwierdzić choroby na podstawie kilka wyrwanych z kontekstu zachowań dziecka. Przede wszystkim Pani syn jest za mały, by móc dokonać diagnozy – pierwsze objawy autyzmu można obserwować u kilkunastomiesięcznego dziecka, a stosunkowo najczęściej uwidaczniają się koło 2.-3. roku życia. Oczywiście niemowlę może mieć pewne niepokojące cechy i zachowania, na które warto zwrócić uwagę. O nich traktuje nasz artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/autyzm-u-niemowlaka. Jednym z objawów, które można zaobserwować u dziecka jest brak reakcji na własne imię, ale to za mało, by podejrzewać autyzm czy inne schorzenie z jego spektrum. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na takie sygnały jak: unikanie kontaktu wzrokowego, mutyzm – gdy dziecko nie wymawia ani jednego słowa w wieku 16 miesięcy, echolalia, wybitna pamięć, przymus stałości otoczenia i izolacja oraz wiele, wiele innych. W diagnostyce autyzmu często konieczne są rozmowy z pediatrą, laryngologiem, neurologiem, psychologiem czy pedagogiem, odnotowywanie każdej drobnej zmiany w zachowaniu dziecka, wykluczenie przyczyn somatycznych nieprawidłowości, które występują w rozwoju dziecka. O tym, jak złożony jest to proces i jak wieloma obliczami posługuje się autyzm mówi ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-autyzmu-dzieciecego. Proszę obserwować dziecko, ale bez zbędnej paniki. Niepokojące sygnały warto notować i konsultować z pediatrą. Odsyłam również do materiału, który wymienia najbardziej powszechne symptomy autyzmu, proszę się z nimi zapoznać: https://portal.abczdrowie.pl/cechy-autyzmu. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.