Czy dziecko 2,5 miesięczne może przejawiać cechy autyzmu?

Czy dziecko 2,5 miesięczne może przejawiać cechy autyzmu? Mój syn w ogóle się nie uśmiecha, nawiązuje kontakt wzrokowy ale na krótko, po minucie-dwóch odwraca główkę w bok, często leży i patrzy się w jeden punk, ale jeśli przez dłuższy czas nikt do niego nie podejdzie zaczyna płakać. Wszyscy dookoła mówią mi, że się doszukuje, że on jest jeszcze malutki. Urodził się w 38tyg 5 dni przez cesarskie cięcie z powodu braków postępu porodu, syn podczas skurczy zaczął obracać się barkiem. Ma w główce skrzępy pokrwawienne okoloporodowe. Czy one mogą mieć wpływ na jego zachowanie? Ma też wodniaka jądra, poszerzoną miedniczkę nerkową, bardzo duże ciemię (podejrzenia ubytku kości w tym miejscu). Za 3 tygodnie jedziemy na kontrolę ale tak mnie niepokoi jego brak nawiazywania dluzszego kontaktu. Prosze o odpowiedź, choć wiem, że na odległość nie da się jednoznacznie nic stwierdzić, tym bardziej, że autyzm wykrywa się około 2 roku życia. Skończyłam pedagogikę specjalną, może dlatego widzę wyraźniej niektóre rzeczy i zwracam na nie uwagę.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień Dobry!
Zawsze dobrze być czujnym jeśli chodzi o zdrowie i rozwój dziecka. Na odległość oczywiście nikt nic nie stwierdzi dlatego warto wszelkie niepokoje zasygnalizować lekarzowi na wizycie kontrolnej.
Przeprowadzono kiedyś badania wśród malutkich dzieci i wśród tych które unikały wzroku matki, nie podążały za palcem gdy coś pokazywała były te, które w późniejszych latach miały diagnozę całościowych zaburzeń rozwoju. Jeśli dziecko bardziej patrzy na usta niż oczy matki czy opiekuna może być to sygnałem i warto wtedy bardziej obserwować zachowanie w innych obszarach i poradzić się specjalisty.
W razie pytań zapraszam do kontaktu.
Z pozdrowieniami
Agata Majda
www.pracowniaterapeutyczna.eu