Dlaczego niemowlę na taką temperaturę?

Temperatura w 9 tygodniowego niemowlaka. Witam od kilku dni u mojej córki utrzymuje się temperatura mierzona w odbycie od 37-38,7 stopni C. Dzwoniąc do lekarza rodzinnego odmówili nam przebadania dziecka z tego powodu że gdyby trzeba podać antybiotyk to tylko takim dzieciom po daje się go w warunkach szpitalnych (bo takie są przepisy tak mi powiedziano w recepcji). Dodam że córka nie ma innych objawów oprócz mniejszego apetytu niż do tej pory i rozdraznienia. Co zrobić w takiej sytuacji jechać od razu do szpitala tak jak nam kazali?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

prawidłowa temperatura niemowlęcia może oscylować pomiędzy 36,6 a nawet 37,5 stopnia Celsjusza – u dzieci w tym wieku procesy termoregulacyjne nie funkcjonują jeszcze w taki sposób, jak u dorosłego człowieka. Możliwe są więc skoki temperatury w rytmie dobowym, nawet u zdrowego niemowlęcia. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/temperatura-noworodka.

Jednak w sytuacji gdy temperatura sięga 38 stopni Celsjusza, a dodatkowo dziecko ma objawy infekcji – np. brak apetytu i rozdrażnienie – należy jak najszybciej podjąć leczenie.

Nie sposób ustalić, czy pani dziecku potrzebny jest antybiotyk – najpierw konieczne jest osłuchanie niemowlęcia i zbadanie go oraz wykonanie badania moczu (zwłaszcza u niemowląt płci żeńskiej infekcje układu moczowego są częste). Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pecherza-u-dzieci-diagnoza-i-leczenie.

Sugerowałabym wizytę u pediatry przed udaniem się na izbę przyjęć, ponieważ najpierw należy ustalić przyczynę gorączki. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/goraczka-u-niemowlaka-przyczyny-zapobieganie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.