Zapytaj lekarza

7 4 2 , 6 2 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy taka temperatura u 9-miesięcznego dziecka jest prawidłowa?

Moja 9 miesięczna córka ma temperature czoła 37.7 a skronie ponad 38 czy to normalne?
KOBIETA, 23 LAT 8 miesięcy temu

Fakty o zdrowiu - Oburęczne dzieci bardziej nadpobudliwe?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

u małych dzieci temperaturę ciała można mierzyć w co najmniej kilku miejscach (w odbycie, na czole, na skroni lub w uchu) i w każdym z tych miejsc pomiar będzie dawał inny rezultat, co jest zupełnie naturalne. Ważne, by pomiaru dokonywać prawidłowo (w przypadku termometrów bezkontaktowych istotna jest instrukcja, w której producent precyzyjnie określa, jak dokonać pomiaru) i pamiętać o tym, że niekiedy wyniki mogą być zafałszowane (gdy mierzymy temperaturę po kąpieli, powrocie ze spaceru, gdy dziecko śpi, jest spocone itd.). Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/termometry-rodzaje-ktore-termometry-sa-najdokladniejsze.

Co do odczytu pomiaru, to naturalnym jest, że temperatura ciała jest różna dla poszczególnych miejsc na ciele. Na przykład przyjmuje się, że prawidłowa temperatura ciała w dole pachowym wynosi około 36,6 stopni Celsjusza, podczas gdy w jamie ustnej będzie to 36,9, a z kolei w odbycie – 37,1. Więcej o właściwej temperaturze niemowlęcia pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/temperatura-noworodka.

Być może przydatny będzie także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/wysoka-goraczka-u-dziecka-co-robic.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy