Zapytaj lekarza

7 4 0 , 4 2 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co oznacza ten stan podgorączkowy u niemowlęcia?

Witam, Moja 7-tygodniowa córka od 3 tygodni ma stan podgoraczkowy. Temperatura mierzona w odbycie wacha się między 37,2 do 37,7. Córka nie ma jakiś specjalnych objawów. Czasami z rana i w nocy ma tak jakby zatkany nosek, wydaje dźwięk chrapania, ale gdy przykładam ją do karmienia to zaraz przechodzi. Mieszkamy w Holandii i tutejszy lekarz stwierdził, że nie widzi nic podejrzanego i że trzeba tylko monitorować temperaturę i zachowanie dziecka. Córka zachowuje się żywo, chciałaby ciągle być przy piersi, trochę sporo się ulewa po karmieniu ale wydaje mi się to normalne. W ciągu dnia raczej ma krótkie drzemki, ale w nocy śpi dobrze, tylko budzi się na karmienie. Ma też kolki. Kupki robi codziennie 2-4 razy dziennie, często też zdarza się że na pleluszce pojawią się mala plamka po kupce. Czy może to są objawy na wychodzące zęby, bo w rodzinie pojawia się pierwszy ząb po 14 tygodniach? Nie pokoi mnie ta temperatura. Proszę powiedzieć czy może trzeba zrobić jakieś specjalne badania i co to moze być? Z góry dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA, 33 LAT 2 miesiące temu

Prawidłowe odciąganie pokarmu

Jeśli po urodzeniu dziecka chciałabyś karmić piersią, dobrze jest opanować umiejętność odciągania pokarmu. Czy wiesz, jak to robić? Obejrzyj nasz film i dowiedz się tego.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufaniaWitam,

jeżeli dziecko nie zdradza objawów infekcji czy złego samopoczucia spowodowanego ząbkowaniem (choć na to jeszcze trochę za wcześnie), to prawdopodobnie nie ma powodu, by wykonywać dodatkowe badania. Natomiast wyznacznikiem ewentualnej infekcji może być morfologia krwi z oznaczeniem np. CRP, wskaźnika stanu zapalnego, lub badanie moczu (gdyż tzw. ZUM jest stosunkowo częstą przyczyną infekcji u niemowląt).

Zachęcam do zapoznania się z naszym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/goraczka-u-niemowlaka-przyczyny-zapobieganie.

Co do temperatury, to niewykluczone, że jest prawidłowa – nie wspomina Pani, jaką temperaturę niemowlę miało dotychczas, a tymczasem ta może sięgać nawet do 37,6 stopni Celsjusza. Uznaje się, że temperatura, mierzona w odbytnicy, u niemowląt w zakresie 36,6-38 stopni Celsjusza jest prawidłowa. Niewykluczone więc, że nie ma Pani powodu do obaw, a utrzymująca się od kilku tygodni temperatura ciała dziecka nie jest stanem podgorączkowym, a typową dla niemowlęcia, prawidłową temperaturą.

Więcej informacji odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/temperatura-noworodka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy