Co oznacza ten stan podgorączkowy u niemowlęcia?

Witam, Moja 7-tygodniowa córka od 3 tygodni ma stan podgoraczkowy. Temperatura mierzona w odbycie wacha się między 37,2 do 37,7. Córka nie ma jakiś specjalnych objawów. Czasami z rana i w nocy ma tak jakby zatkany nosek, wydaje dźwięk chrapania, ale gdy przykładam ją do karmienia to zaraz przechodzi. Mieszkamy w Holandii i tutejszy lekarz stwierdził, że nie widzi nic podejrzanego i że trzeba tylko monitorować temperaturę i zachowanie dziecka. Córka zachowuje się żywo, chciałaby ciągle być przy piersi, trochę sporo się ulewa po karmieniu ale wydaje mi się to normalne. W ciągu dnia raczej ma krótkie drzemki, ale w nocy śpi dobrze, tylko budzi się na karmienie. Ma też kolki. Kupki robi codziennie 2-4 razy dziennie, często też zdarza się że na pleluszce pojawią się mala plamka po kupce. Czy może to są objawy na wychodzące zęby, bo w rodzinie pojawia się pierwszy ząb po 14 tygodniach? Nie pokoi mnie ta temperatura. Proszę powiedzieć czy może trzeba zrobić jakieś specjalne badania i co to moze być? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli dziecko nie zdradza objawów infekcji czy złego samopoczucia spowodowanego ząbkowaniem (choć na to jeszcze trochę za wcześnie), to prawdopodobnie nie ma powodu, by wykonywać dodatkowe badania. Natomiast wyznacznikiem ewentualnej infekcji może być morfologia krwi z oznaczeniem np. CRP, wskaźnika stanu zapalnego, lub badanie moczu (gdyż tzw. ZUM jest stosunkowo częstą przyczyną infekcji u niemowląt).

Zachęcam do zapoznania się z naszym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/goraczka-u-niemowlaka-przyczyny-zapobieganie.

Co do temperatury, to niewykluczone, że jest prawidłowa – nie wspomina Pani, jaką temperaturę niemowlę miało dotychczas, a tymczasem ta może sięgać nawet do 37,6 stopni Celsjusza. Uznaje się, że temperatura, mierzona w odbytnicy, u niemowląt w zakresie 36,6-38 stopni Celsjusza jest prawidłowa. Niewykluczone więc, że nie ma Pani powodu do obaw, a utrzymująca się od kilku tygodni temperatura ciała dziecka nie jest stanem podgorączkowym, a typową dla niemowlęcia, prawidłową temperaturą.

Więcej informacji odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/temperatura-noworodka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.