Dlaczego moje dziecko nie raczkuje?

Synek prawie 9 miesięcy. Nie siedzi, nie raczkuje ale zwinnie pełza, stoi przy meblach i chodzi prsy meblach. Czasami jak upadnie do siadu to nie umie złapać równowagi. Czasami go posadzę to leci do tyłu albo do przodu. Nie utrzymuje takiej pozycji przez parę sekund. Czy jest wszystko ok czy mam się zgłosić do lekarza?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

rozwój dziecka to kwestia indywidualna, choć oczywiście istnieją pewne ramy czasowe, w które wkłada się umiejętności niemowlęcia na danym etapie. Warto jednak wiedzieć, że odchylenie w rozwoju może wynosić nawet 3 miesiące, stąd opóźnienie w pojawieniu się pewnych etapów nie zawsze będzie świadczyło o patologii. Być może zainteresuje Panią nasz artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/rozwoj-niemowlecia.

Raczkowanie to bardzo istotny etap w życiu dziecka, pojawiający się średnio między 9. a 10. miesiącem życia, choć czasami już nawet siedmiomiesięczne niemowlęta raczkują. Pozycja czworacza jest najbardziej naturalnym sposobem na przemieszczanie się małego dziecka, jednak warto zauważyć, że niektóre dzieci pomijają ten etap. Zachęcam do lektury tego materiału: https://parenting.pl/raczkowanie-niemowlaka-kiedy-niemowle-zaczyna-raczkowac.

Niemniej z punktu widzenia ruchowego raczkowanie powinno poprzedzać nabycie umiejętności chodzenia. W przypadku Pani dziecka zatem czworakowanie może nie nastąpić już w ogóle (zwłaszcza, że jego miejsce zajęło pełzanie). Proszę jednak pamiętać, że nie należy dziecka sadzać – powinno nauczyć się tego samo i samo tego chcieć.

Sugerowałabym wizytę u fizjoterapeuty, by upewnić się co do właściwego rozwoju ruchowego dziecka – jeżeli syn staje przy meblach, mimo że nie potrafi jeszcze siedzieć samodzielnie, to wskazana jest kontrola.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.