Dlaczego mam drżenia ciała w wieku 19 lat?

Dzień dobry, jestem w wieku dojrzewania, nastoletnim (nie mogę podać wieku, gdyż nie dodaje mojego pytania) i od ponad 2 tygodni występuje u mnie drżenie głowy i całego ciała (początkowo było to bardzo silne, z czasem było coraz lepiej jednak nadal czuję jak ta głowa mi drży natomiast nie tak mocno jak początkowo), występuje też ból głowy. Najczęściej boli mnie z tyłu i w skroniach. Jest to taki normalny ból i czasami pulsujący (kiedy przykładam palce do skroni to czuję pulsujące żyły). Głowa nie boli mnie cały czas. Bywają momenty kiedy moje serce bardzo szybko zaczyna bić. Czasami też mam zawroty głowy. Boję się, że to może być coś złego, konkretnie góz mózgu i nie mogę przestać o tym myśleć. Proszę o ewentualną diagnozę. Z góry dziękuję za pomoc. Dodam jeszcze, że zaczęło to się w dzień, kiedy miałam dużo stresu i kiedy wypiłam kawę, co u mnie jest rzadkością.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

mimowolne drżenia ciała i głowy mogą mieć wiele różnych przyczyn – zarówno neurologicznych, jak i świadczyć o somatycznych objawach np. nerwicy lękowej. Możliwe, że przyczyny drżeń są bardziej prozaiczne i wskazują np. na niedobory witaminowe oraz braki minerałów w organizmie (magnez, potas, sód). Również zaburzenia wodno-elektrolitowe, spowodowane dietą czy brakiem odpowiedniego nawodnienia organizmu mogą manifestować się w postaci różnego rodzaju drżeń. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/drzenie-miesni-nadmierne-obiciazenie-niedobory-witamin-drzenie-poalkoholowe-choroby. Niemniej nagłe pojawienie się takich dolegliwości jest sygnałem do konsultacji z lekarzem oraz wykonania podstawowych badań morfologicznych krwi.

W dalszej kolejności być może wskazana będzie wizyta u neurologa. Drżenia ciała, głowy wraz z towarzyszącymi temu zawrotami głowy czy mdłościami i bólami głowy mogą sugerować nawet udar. Inne choroby związane z układem nerwowym, na które mogą wskazywać drżenia u młodych osób, to stwardnienie rozsiane i stwardnienie zanikowe boczne. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/stwardnienie-zanikowe-boczne.

Faktycznie drżenia głowy i ciała bywają także symptomami niektórych nowotworów mózgu, stąd ważne, by nie bagatelizować problemu i nie czekać aż dolegliwości ustąpią samoistnie. Więcej na temat guzów mózgu w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/guz-mozgu-objawy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.