Dlaczego moje ręce drżą?

Witam! Od tygodnia drżą mi ręce, zaczęłam pić magnez, ale to nic nie pomaga. W ciągu dnia chodzę zmęczona, nie zmieniłam trybu życia więc nie wiem czym może być to spowodowane. Drżenie rąk utrudnia mi np. pisanie czy normalne funkcjonowanie. Dodam, że mam problemy ze snem w nocy, często się budzę i nie mogę spać nawet 1,5-2 h. Bardzo się martwię i proszę o odpowiedź. Pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie

Witam,

drżenie rąk może mieć wiele przyczyn – niedobory żywieniowe, w tym braki magnezu czy potasu oraz witamin z grupy B, a także brak równowagi wodno-elektrolitowej to tylko jeden z możliwych powodów drżenia mięśni. Zachęcam do lektury tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/drzenie-miesni-nadmierne-obiciazenie-niedobory-witamin-drzenie-poalkoholowe-choroby.

Z pewnością suplementacja magnezu nie zaszkodzi, niemniej po pierwsze warto wybrać magnez w formie leku, a nie tabletek musujących (dawka może być zbyt mała, lub forma magnezu słabo przyswajalna przez organizm), a dodatkowo warto pamiętać, że nawet niewielkich niedoborów magnezowych nie da się uzupełnić w przeciągu kilku dni. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://zywienie.abczdrowie.pl/niedobor-magnezu.

Drżenia rąk mogą oznaczać także problemy z cukrem w organizmie, a gdy towarzyszą im zaburzenia snu – nie sposób wykluczyć przyczyn psychosomatycznych. Ponieważ długotrwałe zaburzenia w tej postaci wymagają konsultacji neurologicznych, sugeruję, by udała się Pani do internisty i rozpoczęła diagnostykę od podstawowych badań morfologicznych z uwzględnieniem badań w kierunku chorób tarczycy. Na początek wystarczy TSH – niekiedy drżenia rąk wskazują na nadczynność gruczołu tarczowego.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/drzenie-rak.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.