Dlaczego ciągle drga mi powieka?

Dzień dobry, od około miesiąca mam problem z ciągle drgającą powieką prawego oka (zarówno górną jak i dolną), czasem drgającym skrzydełkiem nosa oraz rzadziej okolicą brwi. Od jakichś dwóch tygodni biorę magnez w formie leku (MagLek), dbam też o dietę i staram się przyjmować odpowiednio dużo magnezu i potasu wraz z pożywieniem, jednak problem nie ustępuje i staje się to naprawdę uciążliwe. Czy warto jeszcze na coś zwrócić uwagę? Wykonać sobie jakieś badania krwi? A może jest możliwość, że problem w końcu sam ustąpi? Pozdrawiam bardzo serdecznie i dziękuję z góry za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

drgające mięśnie, w tym uporczywe drżenia powiek, nierzadko są związane z niedoborami – choć nasuwa się tu magnez, to suplementacja powinna obejmować także i wapń, potas oraz witaminy z grupy B, które to są szczególnie istotne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Odsyłam do artykułu: https://zywienie.abczdrowie.pl/niedobor-witamin-b.

Czy tak jest w Pani przypadku trudno ocenić bez wykonania badań – suplementacja, którą Pani wdrożyła może być niewystarczająca lub za krótka, ale by mieć pewność co do tego, warto oznaczyć poziom witamin oraz elektrolitów we krwi. Natomiast o magnezie i jego niedoborach przeczyta Pani pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/magnez.

Jeżeli zaś wyniki nie wskażą żadnych nieprawidłowości, warto skonsultować się z neurologiem – być może konieczne będzie wykonanie rezonansu/tomografii komputerowej lub badania EEG. Tego typu badania mogą wykluczyć ewentualne guzy wewnątrzczaszkowe. Proszę zapoznać się z odpowiedzią naszego eksperta – neurologa na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-takie-drzenie-miesni-na-twarzy.

Inne przyczyny, poza niedoborami, drgania mięśni twarzy, to choroba Parkinsona czy zespół Tourette'a. Jeśli jest Pani zainteresowana, więcej szczegółów można odnaleźć w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/drzenie-miesni-nadmierne-obiciazenie-niedobory-witamin-drzenie-poalkoholowe-choroby.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.