Dlaczego moja powieka drży?

Witam kobieta 24 lat, od 2 tygodni mam drżenie górnej powieki które z każdym dniem się nasila od 2 dni delikatnie widze za mgłą w prawym oku oraz drżenie prawej ręki objawia to się w stresujacych sytuacjach ale też gdy odpoczywam .Ból głowy też jest dość częsty Rok temu straciłam dziecko w 9 tyg. Ciazy od tamtej pory bardzo wszystko przeżywam ...mam umówiona wizytę do poradni neurologicznej czy to dobry kierunek ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

te dolegliwości mogą mieć wiele przyczyn – nie są swoiste dla konkretnego schorzenia. Stosunkowo często drgania mięśni mają związek z niedoborami – zwłaszcza magnezu, ale także wapnia, potasu oraz witaminy D3 i B1. Mogą świadczyć o zaburzeniach równowagi wodno-elektrolitowej. Zachęcam do zapoznania się z naszą infografiką: https://portal.abczdrowie.pl/drgajaca-powieka-nie-bedzie-juz-dla-ciebie-uporczywa-znamy-przyczyny-i-podpowiadamy-jak-sobie-z-tym-poradzic.

Szczególnie stres, o którym Pani wspomina, nasuwa takie skojarzenia, ponieważ ma on bezpośredni wpływ na spadek poziomu magnezu w organizmie. Ten pierwiastek z kolei reguluje pracę układu nerwowego, zaś aż w 25% znajduje się w mięśniach. Więcej na ten temat w naszym artykule: https://zywienie.abczdrowie.pl/magnez-na-stres. Inne czynniki wpływające być może na wystąpienie u Pani dokuczliwych dolegliwości to: przemęczenie, duże ilości kawy lub inne używki.

Oczywiście bóle głowy, drgania kończyn i powiek mogą mieć też podłoże neurologiczne, zatem wskazana jest wizyta u specjalisty, lecz do tego czasu warto rozpocząć suplementację, a jeśli ma Pani taką możliwość – poprzedzić ją badaniami, w tym podstawową morfologią, a także oznaczeniem poziomu elektrolitów i witaminy D3.

Ponieważ wspomina Pani o traumatycznym przeżyciu sprzed roku, sugeruję wziąć pod uwagę przyczyny psychosomatyczne zgłaszanych dolegliwości, np. związane z nerwicą.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.