Czy drganie oka jest oznaką niedoboru magnezu?

Witam, Czy drganie oka jest spowodowane zbyt małą ilością magnezu w codziennej diecie? A może to objaw nerwicy czy czegoś związanego z psychiką i stresem? Nie uważam, żebym w ostatnim czasie bardzo się denerwowała, albo stresowała jakąś konkretną sytuacją. Przeszłam za to na dietę i zaczęło mi od czasu do czasu drgać oko. Przypuszczam, że ma tu właśnie duże znaczenie odpowiednia dieta, ale nie jestem pewna. Czy powinnam zgłosić się z tym do lekarza? Wykonać jakieś badania? Czy objaw drgającego oka minie, czy zostanie mi tak już na zawsze? Boję się, że to coś poważnego, co może mieć podłoże w poważnej chorobie. Mam nadzieję, że tak nie jest. Proszę o pomoc. Pozdrawiam

Przemysław Zarzeczny

Szanowna Pani!
Drżenie powieki jest powodowane przez wiele stanów, najczęściej łagodnych i niezagrażających zdrowiu pacjenta. Mimowolne drganie powieki jest powodowane przez drobne skurcze mięśnia okrężnego oka.
Jest bardzo prawdopodobne, że w Pani przypadku objaw ten występuje w odpowiedzi na niedobór magnezu lub wapnia.
Warto nadmienić, że ustalenie właściwej przyczyny jest możliwe po zebraniu dokładnego wywiadu lekarskiego oraz przeprowadzeniu badania. Dzieje się tak dlatego, że wizyta lekarska pozwala wykluczyć inne, poważniejsze przyczyny drgającej powieki. Objaw ten może się pojawić także z powodu: przemęczenia (nieodpowiednia ilość snu, intensywny wysiłek fizyczny), przewlekłego stresu, nadmiernego przyjmowania używek takich jak kawa, papierosy czy alkohol, podrażnienia spojówek (wynikające na przykład z alergii), podrażnienia rogówki (na przykład "wysychanie" oczu na skutek długiej pracy przy komputerze), niedoboru niektórych pierwiastków (przede wszystkim magnezu, lecz także wapnia, potasu i witaminy B1), przyjmowania niektórych leków.
Dużą grupą przyczyn drżenia powiek są choroby oczu. Należą do nich: zapalenie powiek, zapalenie naczyniówki, zapalenie rogówki, erozja rogówki, zespół suchego oka, jaskra.
Niestety, drżenie powiek może być wywołane także poważnymi schorzeniami neurologicznymi. Nie należy jednak od razu zakładać, że skacząca powieka oznacza śmiertelną chorobę. Jeśli dolegliwość utrzymuje się długo, ponad tydzień, oraz towarzyszą jej dodatkowe dolegliwości, należy się udać do lekarza. W przypadku chorób oczu (których zwykle trudno nie zauważyć) trzeba jak najszybciej pójść do okulisty).