Jak leczyć to drganie powieki?

Drgająca powieka. Witam. Od jakiś 4 dni podczas zauważyłem, że po mocnym mrugnięciu prawym okiem drga mi dolna powieka. Czy może być to skutkiem hipochondrii i stanem nerwowym od kilku miesięcy? Od listopada/grudnia zeszłego roku jestem niemal w ciągłym napięciu stresowym, zaczęło się od drgania powieki lewego oka, byłem u neurologa, porobił jakieś badania neurologiczne, ale przepisał jedynie Neurovit (i dał na odchodne rezonans głowy skierowanie ale powiedział, że nie widzi sensu, bo nic nie dolega i zawsze komuś coś pokaże - nie wiem co to miało znaczyć). Generalnie im więcej się naczytam o poważnych chorobach tym więcej się stresuję i mi coś dolega. A to stwardnienie rozsiane się boję przez te drgania powieki i czasami innych mięśni kilka skurczy na Ciebie, a to drżenie rąk itp. Biorę pramolan 2x dziennie. Zażywam magnez 2x dziennie. Pod względem psychicznym już jest trochę lepiej bo również chodzę do psychoterapeuty ale nadal jestem w ciągłym stanie poddenerwowania i napięcia bo co chwilę skupiam się na tym drganiu i zaraz się boję, że to może być coś poważnego, przez co nie umiem się wyluzować/zrelaksować, bo jak cokolwiek gdzieś nowego na ciele nie "wyczuję" to zaraz stres idzie do maksimum. Mam 28 lat. Czy przyczyną tych co chwilę innych drgań i uczucia mrowienia różnych części ciała może być te napięcie nerwowe? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Drgająca powieka może być uciążliwą dolegliwością – szczególnie w sytuacji, kiedy trwa kilka miesięcy, jak to jest w Pana przypadku. Jedną z najczęstszych przyczyn wystąpienia tego objawu jest właśnie stres, a także nierzadko idące w parze przemęczenie czy niewyspanie. Zdarza się jednak, że skacząca powieka może być też, jak Pan wspomniał, symptomem poważnych chorób neurologicznych (jak stwardnienie rozsiane, porażenie nerwu twarzowego czy zespół zespół Tourette'a). Inną przyczyną może być nieprawidłowo zbilansowana dieta (niedobór nie tylko magnezu, który Pan suplementuje, ale też wapnia, potasu oraz witaminy B1) oraz stosowanie używek, jak alkohol, tytoń czy duże ilości napojów z kofeiną. Istnieje prawdopodobieństwo, że drgająca powieka jest też objawem schorzeń okulistycznych - zespołu suchego oka, jaskry, zapaleniem powiek.

Wspomina Pan, że tak długo utrzymujący się objaw stał się dla Pana powodem niepokoju. Dlatego jeśli nie czuje się Pan odpowiednio zaopiekowany przez neurologa, u którego Pan był na wizycie, być może warto dla pewności skonsultować się z innym specjalistą. Postawienie drugiej diagnozy powinno pomóc uporać się z wątpliwościami.

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z artykułami dotyczącymi poruszanego problemu:

https://portal.abczdrowie.pl/drganie-powieki-charakterystyka-niedobor-magnezu-zespol-suchego-oka-choroby-neurologiczne

https://portal.abczdrowie.pl/drganie-powieki-przyczyny

Zachęcamy, by zapoznać się z odpowiedziami specjalistów, którzy odpowiedzieli na podobne do zadanego przez Pana pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/drganie-powieki-a-niedobor-magnezu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pulsowanie-powieki-oka-a-poziom-magnezu-w-organizmie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-drganie-oka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.