Dlaczego mam te drgania powieki po szczepieniu na Covid?

Dzień dobry. W poniedziałek 18.30 przyjęłam I dawke szczepionki na covid - Pfizer. Dzisiaj od rana drga mi dolna powieka lewego oka. Drga w cyklach np. 4 razy po 4 sekundy, potem przerwa około 1- 2 godziny i znowu się powtarza. Czy powinnam skonsultować to z lekarzem?
KOBIETA, 49 LAT około miesiąca temu

Dysfunkcja gruczołów powiekowych - leczenie

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry,

na podstawie przedstawionych przez Panią informacji trudno uznać, żeby drganie powieki miało związek ze szczepieniem przeciwko koronawirusowi. NOP, czyli niepożądany odczyn poszczepienny może wystąpić w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki, w praktyce zdarza się rzadko i najczęściej ma łagodną postać. Najczęściej zgłaszane objawy to ból w miejscu wkłucia, obrzęk ręki, gorączka, wysypka czy biegunka.

Odnośnie drgania powieki to w pierwszej kolejności radzę uzupełnić dietę w magnez, potas i wapń. Intensywny tryb życia może wpłynąć na szybkie wypłukanie z organizmu niezbędnych pierwiastków. Poza tym często drganie powieki wynika z przemęczenia, niedoboru snu, stresu - w tych sytuacjach łatwiej o odwodnienie ciała. Być może Pani problem wynika z zbyt dużej ilości spożywanej kofeiny lub alkoholu w ostatnim czasie. Warto obserwować się, wdrożyć suplementacje i solidnie odpocząć. Jeśli drganie nie minie przez 7 dni, proszę skontaktować się z lekarzem. Koniecznie proszę nie zwlekać z wizytą, gdy do drgania dołączą inne objawy, w szczególności drętwienie innych części twarzy, zawroty głowy, bóle oczu lub silne bóle oczu, niedomykanie się powieki czy zawroty głowy. Każdy dodatkowy objaw może świadczyć o chorobie neurologicznej lub problemach z okiem.

Więcej informacji znajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/drganie-powieki-charakterystyka-niedobor-magnezu-zespol-suchego-oka-choroby-neurologiczne

Zachęcam, aby zapoznać się także z innymi materiałami przygotowanymi przez naszą redakcję:

https://portal.abczdrowie.pl/drganie-oczu-moze-byc-objawem-leku-sprawdz-czy-wystepuje-to-na-tle-nerwowym,

https://portal.abczdrowie.pl/drgajaca-powieka-nie-bedzie-juz-dla-ciebie-uporczywa-znamy-przyczyny-i-podpowiadamy-jak-sobie-z-tym-poradzic.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty