Dlaczego mam te drgania powieki po szczepieniu na Covid?

Dzień dobry. W poniedziałek 18.30 przyjęłam I dawke szczepionki na covid - Pfizer. Dzisiaj od rana drga mi dolna powieka lewego oka. Drga w cyklach np. 4 razy po 4 sekundy, potem przerwa około 1- 2 godziny i znowu się powtarza. Czy powinnam skonsultować to z lekarzem?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

na podstawie przedstawionych przez Panią informacji trudno uznać, żeby drganie powieki miało związek ze szczepieniem przeciwko koronawirusowi. NOP, czyli niepożądany odczyn poszczepienny może wystąpić w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki, w praktyce zdarza się rzadko i najczęściej ma łagodną postać. Najczęściej zgłaszane objawy to ból w miejscu wkłucia, obrzęk ręki, gorączka, wysypka czy biegunka.

Odnośnie drgania powieki to w pierwszej kolejności radzę uzupełnić dietę w magnez, potas i wapń. Intensywny tryb życia może wpłynąć na szybkie wypłukanie z organizmu niezbędnych pierwiastków. Poza tym często drganie powieki wynika z przemęczenia, niedoboru snu, stresu - w tych sytuacjach łatwiej o odwodnienie ciała. Być może Pani problem wynika z zbyt dużej ilości spożywanej kofeiny lub alkoholu w ostatnim czasie. Warto obserwować się, wdrożyć suplementacje i solidnie odpocząć. Jeśli drganie nie minie przez 7 dni, proszę skontaktować się z lekarzem. Koniecznie proszę nie zwlekać z wizytą, gdy do drgania dołączą inne objawy, w szczególności drętwienie innych części twarzy, zawroty głowy, bóle oczu lub silne bóle oczu, niedomykanie się powieki czy zawroty głowy. Każdy dodatkowy objaw może świadczyć o chorobie neurologicznej lub problemach z okiem.

Więcej informacji znajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/drganie-powieki-charakterystyka-niedobor-magnezu-zespol-suchego-oka-choroby-neurologiczne

Zachęcam, aby zapoznać się także z innymi materiałami przygotowanymi przez naszą redakcję:

https://portal.abczdrowie.pl/drganie-oczu-moze-byc-objawem-leku-sprawdz-czy-wystepuje-to-na-tle-nerwowym,

https://portal.abczdrowie.pl/drgajaca-powieka-nie-bedzie-juz-dla-ciebie-uporczywa-znamy-przyczyny-i-podpowiadamy-jak-sobie-z-tym-poradzic.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.