Dlaczego miewam drobne tiki?

Witam. Od kilku miesięcy dokuczają mi pewne objawy neurologiczne. Występuje u mnie drżenie głowy. Są to prawie niewidoczne tiki, ale wywołują u mnie dyskomfort. Pojawiają się kilkanaście razy na dzień, niezależnie od tego czy się stresuje czy nie. Następnym objawem jest drżenie od pasa w dół, kiedy podnoszę i opuszczam nogę do dołu. Dzieje się tak zarówno z lewą, jak i prawą nogą. Nawet podczas zwykłego chodu, czuję lekkie drżenie nóg. Do tego szybko się męczę, potrafię zmęczyć się wejściem po schodach, a moje nogi są jak z waty. Kiedy trzymam przez chwilę ręce w górze, po chwili odczuwam ich ból, i szybko muszę je opuścić. Mam też problemy z moim karkiem. Nie mogę pochylać głowy do dołu, bo odczuwam ból szyi, który utrzymuje się kilka godzin. Brałam lek "neurovit" który przepisał mi neurolog i magnez, ale nie widzę żadnej poprawy. Proszę o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witam,

magnez oraz lek Neurovit, zawierający witaminy z grupy B, mają na celu usprawnienie funkcjonowania układu nerwowego, leczą stany zapalne i zwyrodnienia nerwów oraz układu nerwowego. Zostały Pani przepisane, ponieważ objawy związane z drżeniem mięśni często są wynikiem niedoboru tych składników. W przypadku znacznych niedoborów proces leczenia może nie przebiegać tak szybko, jakby sobie tego Pani życzyła, ale na wszelki wypadek warto zbadać poziom stężenia we krwi takich witamin i minerałów jak: magnez, witaminy B1, B6, B12, potas, sód oraz wapń. Jest to istotne zwłaszcza przy kuracji lekiem Neurovit – po 4 tygodniach leczenia należy skontrolować poziom witamin z grupy B w celu ewentualnego skorygowania dawki leku. Więcej o drżeniu mięśni w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/drzenie-miesni-nadmierne-obiciazenie-niedobory-witamin-drzenie-poalkoholowe-choroby.

Jeśli jednak takie leczenie nie przyniesie rezultatu, być może warto poszerzyć diagnostykę np. o oznaczenie stężenia mocznika i kreatyniny, glukozy, hormonów tarczycy (TSH, ft3, ft4), kortyzolu, parahormonu i prób wątrobowych, by wykluczyć choroby, w wyniku których może pojawiać się drżenie, a które nie mają związku z chorobami stricte neurologicznymi. Najlepiej, by o tym zadecydował internista, który może kazać wykonać cały pakiet badań lub dostosować go do Pani wieku, płci, ewentualnych obciążeń chorobami (np. choroby tarczycy w rodzinie) itd. Neurolog z kolei może zechcieć skierować Panią na rezonans głowy oraz odcinka szyjnego kręgosłupa z uwagi na ból sugerujący zmiany zwyrodnieniowe. Tutaj z kolei może Pan zapoznać się z sugestiami naszych ekspertów: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czym-moze-byc-spowodowany-nagly-atak-drzenia-ciala-rak-nog-i-glowy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.