Zapytaj lekarza

7 4 0 , 6 7 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co mogą oznaczać takie drgania mięśni?

Witam od jakiegoś czasu a tak na dobrą sprawę od roku, borykam się z problemem drgań poszczególnych włókien mięśniowych na całym ciele, wygląda to mniej więcej jak drgającą powieka co to może być?
MĘŻCZYZNA, 24 LAT 11 miesięcy temu

Pierwsza pomoc przy napadzie padaczkowym

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam, istnieje wiele przyczyn drżenia mięśni, choć najczęstszą (zwłaszcza w młodym wieku) są niedobory witaminowe, zwłaszcza potasu i magnezu. Warto je zatem suplementować, najlepiej po wcześniejszym wykonaniu badań (morfologia oraz oznaczenie poziomu stężenia we krwi tych pierwiastków), by bezpiecznie dobrać dawkę. Również witaminy z grupy B odpowiadają za mimowolne skurcze mięśni (zwłaszcza witamina B1), ale uwaga: zarówno niedobór, jak i nadmiar mogą dawać takie objawy, więc ważne, by suplementacji nie przeprowadzać na własną rękę, lecz w porozumieniu z lekarzem. Jeśli drgania mięśni nie mają swej przyczyny w niedoborach, to warto przyjrzeć się swojej apteczce – niektóre leki mogą dawać takie skutki uboczne (SSRI, cyklosporyna, amiodaron i wiele innych). Poza drżeniem polekowym i poalkoholowym innych przyczyn należy szukać w chorobach, a tych jest wiele – choroba Parkinsona, padaczka, pląsawica Huntingtona, hipoglikemia czy stwardnienie zanikowe boczne. Więcej o drżeniach mięśni i chorobach je wywołujących w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/drzenie-miesni-nadmierne-obiciazenie-niedobory-witamin-drzenie-poalkoholowe-choroby. Proszę pamiętać, że niezależnie od przyczyny, nie należy bagatelizować takich objawów, zwłaszcza gdy utrzymują się długo. Sugeruję kontakt z internistą z przychodni POZ – po zebraniu wywiadu i zleceniu podstawowych badań, może podjąć decyzję o skierowaniu Pana do specjalisty w celu dalszej diagnostyki lub leczenia. Odsyłam do odpowiedzi naszego eksperta na pytanie internauty – wyjaśnione tam są kwestie ewentualnych badań przy tego typu dolegliwościach: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/drzenie-miesni-jaka-jest-przyczyna. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy