Dlaczego moje dziecko jest nerwowe?

Moj synek od urodzenia jest bardzo nerwowy obecnie ma 8 miesiecy a dalej zasypia tylko na rekach a i tak potrafi sie obudzic po 20min np z placzem a jak juz uda sie go uspic to odlozenie go do luzeczka graniczy z cudem!! A w nocy zasypia tak oko 20 / 21 i budzi sie co 40, wierci lub trze sie po buzi a tak jak napisalem ma 8 miesiecy a noce u niego sa TRAGICZNE! Jestesmy z zona na Wyczerpaniu fizycznym i psychicznym dzieciaczek tak daje popalic ze szok. Tylko prosze jak ktos ma cos odpowiadac to niech mi nie pisze bzdur typu PRZYTULAJ DZIECIACZKA / GLASZCZ GO / BIALY SZUM i inne tego typu Piepszenie....wszystkiego prubowalismy.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

poza najbardziej oczywistymi przyczynami nadwrażliwości i płaczliwości niemowlęcia, takimi jak kolki jelitowe czy niedojrzałość układu nerwowego (jedno i drugie z czasem samoistnie ustępuje), zachowanie Pana dziecka wpisuje się w paradygmat tzw. HNB.

HNB, czyli High Need Baby, to określenie zastosowane po raz pierwszy przez autorów teorii rodzicielstwa bliskości na dziecko, które jest bardziej wymagające i nadwrażliwe na wiele bodźców zewnętrznych – dźwięk, światło itd. Takie dzieci nie wpisują się w schemat niemowlęcia, które tylko je i śpi – wręcz przeciwnie: śpią wyłącznie na rękach rodziców, są bardzo niespokojne i płaczliwe mimo braku dolegliwości bólowych czy choroby. Mówi się o nich, że są „nieodkładalne” oraz wymagają 100% uwagi rodzica przez całą dobę. Odsyłam do odpowiedzi naszego eksperta na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-radzic-sobie-z-kolka-u-niemowlecia oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-polroczne-dziecko-nie-spi-w-nocy.

Trudno powiedzieć, czy Pański syn jest tzw. „hajnidem”, ale sugeruję zapoznanie się z definicją tego zjawiska. Warto też upewnić się, że dziecko nie ma dolegliwości trawiennych – kolki jelitowe czy refluks potrafią być dokuczliwym problemem przez wiele miesięcy życia dziecka, sprawiającym, że niemowlę jest niespokojne i często płacze.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.