Dlaczego noworodek płacze podczas jedzenia?

Witam , mam synka który ma niecałe 4 tygodnie , od kilku dni strasznie mi płacze, przed jedzeniem, w trakcie jedzenia A także po jedziemu.... Myślałam że to kolki ale płacze nie są o tych samych godzinach i koli chyba występując 2-3 razy w tygodniu aa nie codziennie , wieczorami oszalec idzie bo nie wiem co się dzieje i człowiek się deneruwje bo nie wie jak ma pomóc dziecku. Dodam że przy płaczu zdarzy się że pręży się strasznie, ale brzuszek nie jest twardy A z tego co wiem przy kolkach brzuszek jest twardy i ciężko zrobić kupke. Nie wiem co mam robić proszę o poradę. Z góry dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niewykluczone, że niepokój i płacz dziecka wynika jednak z kolek, choć niekoniecznie musi to być tzw. kolka jelitowa. Obecnie funkcjonuje inna niż niegdyś definicja kolki niemowlęcej – jest nią każdy nieutulony i trudny do zidentyfikowania płacz niemowlęcia – od pierwszych dni życia, najczęściej do 3.-4. miesiąca.

Dlatego też jeżeli Pani syn nie ma gorączki, nie dokuczają mu zaparcia czy biegunki lub zielone stolce świadczące np. o nietolerancji pokarmowej, a pediatra potwierdza ogólny dobry stan dziecka, to prawdopodobnie przyczyną płaczu jest niedojrzałość organizmu, w tym układu nerwowego, maleństwa. Zachęcam do lektury materiału dostępnego pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/dziecko-ciagle-placze.

Nie ma jednej rady na wyeliminowanie tej dolegliwości, choć istnieje szereg pomocnych metod na ukojenie płaczu u niemowlęcia. Jedną z nich jest masaż oraz przykładanie ciepłej pieluszki tetrowej do brzuszka, a także noszenie, bujanie dziecka. Wiele mam potwierdza także skuteczność dźwięków imitujących szum słyszalny przez dziecko podczas życia płodowego (np. poprzez szum suszarki).

Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://parenting.pl/kolka-niemowleca-skad-sie-bierze.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.