Czy noworodek może mieć kolkę?

Witam. Córeczka ma skończone 3 tygodnie. Strasznie jęczy i stęka podczas snu, podkurcza nóżki macha rączkami i robi się czerwona wybudza się z placzem i jest to praktycznie cały czas i w dzien I w nocy pośpi trochę I się budzi, kupki robi bardzo dużo około 10 na dobę przy każdej zmianie pieluszki ma kupke, caly czas również by ssała, zachowuje się jakby była cały czas glodna, karmię piersią zje trochę i pozniej wypluwa pierś i marudzi, duzo zwraca mlekiem. Podaje jej biogaje, sam simplex, a mam wrażenie że z dnia na dzień jest coraz gorzej czy to moga byc kolki?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

płacz, niepokój i podkurczanie nóżek to typowe objawy dolegliwości trawiennych – częste u niemowląt z uwagi na niedojrzałość układu pokarmowego. Choć to etap przejściowy, to może trwać nawet do 12. miesiąca życia, lecz najczęściej problemy typu kolka, ulewanie i niestrawność powoli tracą na sile już koło 6. miesiąca życia. Jeżeli dziecko nie ma tzw. „chlustających” wymiotów, a jedynie ulewa niewielką ilością niestrawionego mleka, to nie jest to nic niepokojącego. Istnieje szereg sposobów na zminimalizowanie dolegliwości – poczynając od delikatnego masażu czy podkurczania nóżek, przez przykładanie do brzucha ciepłej pieluchy lub kołysanie, noszenie i układanie na brzuchu niemowlęcia aż po farmaceutyki – krople ułatwiające usunięcie gazów z jelit, kateter rektalny czy probiotyk. Więcej szczegółów w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia.

Częste pobudki oraz nieustająca potrzeba bycia przy piersi nie są niczym zaskakującym w pierwszych tygodniach życia. Proszę pamiętać, że niespełna miesięczne niemowlę ssąc pierś matki zaspokaja nie tylko głód, ale i potrzebę bliskości. Ponadto dziecko w ten sposób reguluje podaż pokarmu – ssanie brodawki stymuluje laktację, gwarantując odpowiednią ilość pokarmu. Podsumowując – jest to naturalny etap w życiu niemowlęcia. Z czasem minie, a dziecko będzie ssało krócej, za to bardziej efektywnie. Być może zainteresuje Panią ta infografika: https://portal.abczdrowie.pl/zlote-zasady-dla-karmiacych-piersia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.