Czy to może być problem z gazami?

Witam.Juz od jakiegoś czasu zauważyłem u mojej 6 tygodniowej córki że podczas snu a także w dzień córcia podkórcza nóżki po chwili prostuje, także mocno stęka trwa to mniej więcej 1 minutę po czym po chwili się uspokaja i za chwilkę od nowo powtórka i tak czasami pól nocy przy czym nie płacze i w nocy się nie wybudza. Czasem pierdzi przy takim pręzeniu się i stękanie. Czy to może byc problem z gazami?

Redakcja abcZdrowie

Witam, zdecydowanie podkurczanie nóżek i postękiwanie są typowymi objawami dla problemów z nadmierną ilością gazów kumulujących się w jelitach i powodujących bolesne kolki. Najczęściej ma to związek z tzw. niedojrzałością układu pokarmowego i ustępuje samoistnie z biegiem czasu – niestety zdarza się, że nawet dopiero po ukończeniu przez dziecko roku. Więcej o kolce w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia. Mimo że zazwyczaj dolegliwość ta podyktowana jest fizjologią, to nie należy jej ignorować. Gdy dziecko rozwija się prawidłowo i przybiera na wadze, można uznać, że mamy do czynienia z kolką, a nie np. alergią pokarmową czy innymi schorzeniami. W zależności od stopnia nasilenia dolegliwości należy zastosować odpowiednie środki minimalizujące przykre konsekwencje kolki. Zatem warto spróbować tzw. „rowerka”, delikatnie poruszając nóżkami dziecka, pomocny może okazać się też masaż brzucha oraz termofor lub nagrzana żelazkiem pieluszka tetrowa. Gdy te zabiegi nie przyniosą ulgi, można sięgnąć po kropelki zawierające symetykon, przyspieszający i ułatwiający usunięcie gazów, w ostateczności stosuje się także tzw. kateter, który mechanicznie pomaga w odgazowaniu jelit. Tutaj odnajdzie Pan sugestie naszych ekspertów: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-z-gazami-u-niemowlaka. Oczywiście sugeruję poinformowanie o tej dolegliwości pediatrę – w przypadku tak małego dziecka każdy problem należy konsultować bezpośrednio z lekarzem, tylko on jest w stanie odpowiednio szybko zareagować i postawić diagnozę na podstawie zebranego wywiadu lub przeprowadzonego badania. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.