Problemy z gazami u niemowlaka

Nasza 2 miesieczna corka od okolo miesiaca ma problemy z gazami. Napina sie, prezy i zaczyna plakac gdy puszcza wiatry. Nie dzieje sie to za kazdym razem jednak bardzo czesto zarowno w ciagu dnia jak i w nocy. Kupke robi jedna dziennie. Jest karmiona tylko piersia. Nie jem nic rozdymajacego, maluszkowi masujemy brzuch, nosimy na rekach, kladziemy na brzuszek i rozgrzewamy. Pomaga jej czasem Denticol Colic Drops Co mozemy jeszcze zrobic zeby pomoc naszemu maluszkowi? I jak dlugo to moze potrwac?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, objawy są bardzo charakterystyczne dla kolki niemowlęcej, która z reguły ustępuje między 3., a 4. miesiącem życia. Jeżeli dziecko nie przybiera prawidłowo na wadze, obserwuje się u niego zaburzenia rozwoju, to wskazany jest kontakt z pediatrą.
Natomiast w leczeniu samej kolki nie ma wyraźnych reguł, pomóc mogą preparaty zawierające Simeticon, bujanie i przytulanie dziecka. Nie ma też jednoznacznych reguł odnośnie diety matki. Warto zwrócić uwagę, po jakich pokarmach dolegliwości nasilają się (żywność smażona, ciasta z proszkiem do pieczenia, śliwki itd.) U niektórych dzieci obserwuje się zmniejszenie płaczu pod wpływem głośnych jednorodnych dźwięków (suszarka, odkurzacz), ale nie jest to dobra metoda, zwłaszcza dla innych domowników.