Jak radzić sobie z kolką u dziecka?

Mam problem z 2 miesięczna córka, od początku walczę z nią podczas kp. Mala przez pierwsze 3 min ładnie je, potem natomiast puszcza, prezy się, wierzga nóżkami rączkami, piszczy, płacze. Zaraz znów łapie, po chwili puszcza i tak w kółko. Trwa to od 2 miesięcy, liczyłam że przejdzie, ale cały czas to samo. Byłam na wizycie u osteopaty, wykluczył refleks i napięcie, konsultowałam się cdl jak i kontaktowałam z pediatra. Każda z ww osób podała inny powód. Osteopata stwierdził że należy odciagac pokarm, cdl że ma kolki i dobrzeby było podawać delicol, pediatra po konsultacji telefonicznej zalecił gastrotuss baby. Po przeczytaniu ulotki stwierdzam że gastrotuss się nie nadaje gdyż my mamy problem w trakcie karmienia, a ten syrop należy podawać 10 min po, więc to bez sensu. Mała czasem ulewa, ale nie po każdym karmieniu. Z kolei delicol podaje od dłuższego czasu i nie widzę poprawy. Miesiąc temu zmieniłam witaminę d3 z dgvitum na vigantol. Mała dostała smoczek po miesiącu, dodam że dość często go intensywnie ssie, albo wkłada raczki do buzi i ssie. Wtedy proponuję pierś i tu znów placz, jak się uda to złapie i znów sytuacja wyżej wymieniona się powtarza. Często biorę ja do odbicia, zmieniam piersi. Każde karmienie również kończy się płaczem, wtedy tule ja i jest spokój. Je mało, z 3-10 min jak się uda. A takie karmienie zajmuje nam z 40 min. Często chwyta zbyt płytko, pomimo że wloze jej odpowiednio, szarpie, wyciąga i ssie sama brodawke.. Często mlaszcze. Moge stwierdzic że nie jest to przyczyną szybkiego wypływu, czy też złego przykładania. Próbowałam dawać z butki mm jak i również moje mleko, przerabiałyśmy 3 różne butelki. I również ten sam problem. Co może być córce, jak jej pomóc? Mam w domu sab simplex i infacol, których jeszcze nie podawałam. Myślę nad zmianą delicol na infacyl,? Może to nie problem z nietolerancja a z połykaniem powietrza? Zbyt intensywnym lapczywym jedzeniem? Co robić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wszystko wskazuje na to, że Pani córka ma problem ze ssaniem, a nie z kolkami, które objawiają się dolegliwościami bezpośrednio po posiłku lub w określonych porach dniach – np. wieczorami. Natomiast na podstawie Pani opisu można odnieść wrażenie, że niemowlę ma problem z chwyceniem brodawki i najedzeniem się, co powoduje u dziecka frustrację i ciągłe próby ssanie – aczkolwiek mało efektywne.

Co do stosowania wspomnianych przez Panią farmaceutyków, to warto wiedzieć, że Delicol podaje się w przypadku nietolerancji laktozy, czyli cukru mlecznego obecnego w mleku – ale występowanie kolki wskutek nietolerancji laktozy wcale nie zdarza się zbyt często, więc prawdopodobnie nie ma w ogóle potrzeby podawania kropli. Gastrotuss oraz Saab simplex czy inne leki przeciwkolkowe także podaje się w przypadku stwierdzonych problemów układu pokarmowego niemowlęcia.

Być może zainteresują Panią te materiały: https://portal.abczdrowie.pl/gdy-noworodek-nie-chce-jesc oraz https://portal.abczdrowie.pl/jak-radzic-sobie-z-kolka-u-dziecka.

Jeśli córka nie ma refluksu – nie pojawia się płacz po karmieniu, chlustające wymioty, ulewania – nie pojawiają się też kolki rozumiane jako dotkliwy ból brzuszka po karmieniu, wówczas może nie być konieczności podawania leków.

Natomiast warto, by jamę ustną dziecka obejrzał lekarz – pediatra lub laryngolog i ocenił, czy dziecko nie cierpi na ankyloglossię, czyli zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowej. Problem ten dotyczyć może nawet 10% maluchów, co jest powodem braku efektywności ssania i problemów z karmieniem (a na późniejszym etapie nawet i z mówieniem dziecka).

Zachęcam do lektury również tego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/karmienie-niemowlecia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.