Czy takie zachowanie niemowlęcia jest normalne?

Moja córka ma obecnie 7 tygodni. Problem z którym się borykamy pojawił się zanim skończyła drugi tydzień. Córka prawie cały czas nerwowo macha rączkami i czasem kopie nóżkami. Wydaje mi się, ze zupełnie nieświadomie , robi to nawet kiedy próbuje usnąć , często wyrywając sobie smoczek. Zanim zupełnie „odleci” mija bardzo dużo czasu, kilka razy już prawie usnie lecz po raz kolejny wybudzi ja nerwowe machanie rękami. Zdarza się to tez czasem przy karmieniu piersią. Nieraz kończy się płaczem. Lekarz twierdzi, ze są to kolki, brzuch jednak w tym czasie jest miękki. A leki które próbowaliśmy nie przynoszą efektu. Dodam, ze córka w ciągu dnia prawie w ogóle nie chce spać, na cały dzień na sen poświęca jakieś 2-3 godziny. Czy powinnam się takim zachowaniem martwić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

gwałtowne ruchy dziecka – jego rączek i nóżek – wybudzające niemowlę to kwestia niedojrzałego układu nerwowego. Wśród typowych dla niemowląt odruchów, jest tzw. odruch Moro. Zwłaszcza do 3. miesiąca życia, w odpowiedzi na ruch czy hałas, niemowlę w charakterystyczny sposób reaguje gwałtownym wyrzuceniem rąk oraz nóg w powietrze i odchyleniem głowy oraz tułowia w tył. Więcej na ten temat w materiale dostępnym pod adresem: https://parenting.pl/niespokojny-noworodek.

Jest to zupełnie naturalne i tak jak wspominałam – może występować przez pierwsze 3 miesiące życia. Również kolki typowe są dla okresu niemowlęcego, a zwłaszcza pierwszego półrocza. Obecnie pojęcie kolki niemowlęcej rozumiane jest jako ogólna niedojrzałość organizmu niemowlęcia, obejmująca m.in. niedojrzałość układu trawiennego (manifestująca się przez bolesne wzdęcia i gazy) i/lub układu nerwowego (która może objawiać się przez niepokój czy gwałtowny nieutulony płacz dziecka mimo braku dolegliwości ze strony układu pokarmowego). O kolkach przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia.

Być może zainteresuje Panią również ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/pierwszy-rok-zycia-dziecka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.