Jak unormować karmienie niemowlęcia?

Dzień dobry. Syn skończył 10 tygodni. Od tygodnia karmienie (tylko piersią) kończy sie krzykiem i płaczem (tylko w dzień) . Syn je co dwie godziny,karmiony pod górke, je bardzo łapczywie i łyka powietrze. Mleko już dawno odstawiłam. Jakie mogą być przyczyny takiego zachowania i co można zrobić żeby tak nie było.?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

łapczywe jedzenie pokarmu, a wskutek tego kolki, krztuszenie się itp. to bardzo częsta przypadłość niemowląt, która zazwyczaj ustępuje z czasem. W takim wypadku można karmić dziecko, dbając o to, żeby główka była dużo wyżej niż reszta ciała i robiąc częściej przerwy w karmieniu na odbicie dziecka.

O kolce niemowlęcej przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia.

Nie wspomina Pani, czy karmienie co dwie godziny wynika z narzucenia przez Panią takiej regularności – jeżeli tak, to proszę pamiętać o karmieniu na żądanie, czyli dokładnie wtedy, kiedy niemowlę tego chce. Być może dziecko nie najada się i stąd ta łapczywość. Zwiększenie częstotliwości karmień może wyeliminować ten problem.

Więcej o laktacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/laktacja-odruchy.

Natomiast jeśli obawia się Pani, że dziecko nie dojada z powodu niedostatecznej ilości pokarmu w piersiach, to warto wiedzieć, że laktacją steruje samo dziecko. By zwiększyć ilość pokarmu w piersiach, wystarczy częściej przystawiać niemowlę, pozwalając mu ssać właściwie bez ograniczeń.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/jak-pobudzic-laktacje-sposoby-dieta.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.