Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 8 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dlaczego niemowlę płacze podczas oddawania stolca?

Witam, mój 6 tygodniowy synek podczas robienia kupki napina się, robi się czerwony na buzi i płaczę, jest karmiony mlekiem modyfikowanym, czym to może być spowodowane?
KOBIETA, 30 LAT około miesiąca temu

Fakty o zdrowiu - Oburęczne dzieci bardziej nadpobudliwe?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

jeżeli poza widocznym na twarzy wysiłkiem podczas wypróżnień dziecku nic nie dolega – stolec nie jest twardy i zbity, a dodatkowo pojawia się regularnie (minimum raz dziennie u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym), to nie ma powodu do obaw.

Więcej informacji na temat stolca u niemowląt pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kupa-u-niemowlat.

Niewykluczone, że jest to tzw. dyschezja niemowlęca – czynnościowe zaburzenie pracy przewodu pokarmowego, które dotyczy niemowląt przed ukończeniem przez nie 6 miesięcy życia. Objawia się widocznym wysiłkiem (zaczerwienienie buzi niemowlęcia), a niekiedy płaczem i krzykiem dziecka podczas wypróżnienia. Nie jest to choroba i nie ma nic wspólnego z zaparciami czy kolką niemowlęcą – wynika z niedojrzałości mięśni tłoczni brzusznej i dna miednicy. Podczas defekacji te mięśnie powinny ze sobą współgrać, dzięki czemu wypróżnienie jest łatwe i niebolesne. U niemowląt z dyschezją tak nie jest, co powoduje ból w trakcie wypróżnienia.

Proszę obserwować dziecko, może Pani też skonsultować się z pediatrą. Jeżeli jednak nie zaobserwowała Pani innych dolegliwości, wskazujących na zaburzenia pracy układu pokarmowego, to prawdopodobnie nie ma powodu do niepokoju.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/rozwoj-ukladu-pokarmowego-dziecka-krok-po-kroku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy