Jak karmić 4-miesięczne dziecko?

Witam. Mój 16 tygodniowy synek generalnie przybiera na wadze. Obecnie waży 6,4kg. Mamy jednak problem z karmieniem. Był badany przez pediatrę i ten nie stwierdził żeby dziecko było chore. Ciężko jednak go nakarmić. Maluch kręci się wierci mimo że jest głodny. Zazwyczaj zjada na spiaco. Zjada ostatecznie co 4-5 godzin 4 posiłki w ciągu doby po około 160-180 ml. Czy pozwolić mu na ten schemat jedzenia czy jednak dawać mu częściej mleko a mniejsze porcje? Dostaje również Espumisan na kolki.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli dziecko przybiera na wadze, a pediatra nie stwierdził żadnych nieprawidłowości w rozwoju niemowlęcia, to warto zrezygnować z karmienia dziecka na siłę czy przez sen. Należałoby przede wszystkim ustalić źródło niepokoju i braku apetytu dziecka.

O tym, jak prawidłowo karmić niemowlę przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/co-ile-karmic-niemowle.

Jeżeli dziecko cierpi z powodu kolek, to może to być jedna z przyczyn niechęci do jedzenia, ale proszę pamiętać, że również kolki mogą być spowodowane nieprawidłowym karmieniem niemowlęcia – np. na leżącą, podawanie zbyt dużej porcji mleka na raz itd..

Stąd też warto skonsultować się z gastroenterologiem, by upewnić się, czy dziecko nie cierpi z powodu refluksu. Dodatkowo warto sprawdzić czy źródłem nieefektywnego karmienia nie jest wędzidełko, które uniemożliwia dziecku efektywne ssanie, przez co niemowlę nie najada się i jest niespokojne.

Nawiązując do Pani pytania o to, czy karmić dziecko częściej, to warto wiedzieć, że mniejsze porcje mogą zminimalizować dolegliwości żołądkowe – jeśli więc uda się zmienić schemat żywienia, to niewykluczone, że przyniesie to pozytywne rezultaty.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/do-kiedy-karmic-dziecko-w-nocy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.