Jak prawidłowo karmić 2-miesięczne niemowlę?

Moje dziecko kończy dwa miesiące. Od początku mamy różne problemy z karmieniem. Od dwóch dni dziecko je co około 6 godzin w dzień i nakarmione o 19 budzi się raz w nocy. Co te 6 godzin je około 160 ml. Gdy chce nakarmić je częściej, co 3-4 godziny to jest wielka histeria i płacz jak tylko zbliżam smoczek butelkido ust. Gdy daje zwykły smoczek uspokaja się i jest ok. Co się dzieje czy to może tak wyglądać ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przyjmuje się, że niemowlę karmione mlekiem modyfikowanym między 2. a 4. miesiącem życia powinno spożywać około 120-150 ml pokarmu ok. 6 razy na dobę. Oczywiście są to normy orientacyjne, ale zdecydowanie dziecko w tym wieku nie powinno mieć odstępów między karmieniami dłuższych niż 4 godziny.

Być może porcje mleka, które Pani przygotowuje jednorazowo są za duże, dlatego niemowlę je tak rzadko. Warto zwrócić uwagę, czy dziecku coś doskwiera – to jest czy po karmieniu płacze, pręży się, ma bolesne wzdęcia czy kolki jelitowe, a może zmiany skórne lub ulewa nadmiernie. To mogą być przyczyny niechęci do jedzenia. Jeżeli nie – prawdopodobnie nie ma powodu do zmartwień. Zachęcam do lektury artykułu: https://parenting.pl/niemowle-nie-je.

Proszę również skonsultować się z pediatrą – konieczne jest ustalenie czy dziecko prawidłowo przybiera na wadze. Jeżeli tak – proszę zachować czujność, ale nie naciskać na większą ilość pokarmu. W przeciwnym wypadku należy zgłosić się do gastroenterologa dziecięcego. Ponieważ wspomina Pani, że od urodzenia trwają jakieś problemy z żywieniem niemowlęcia, to warto wziąć pod uwagę zaburzenia układu trawiennego, w tym nietolerancje czy alergie pokarmowe lub refluks żołądkowo-przełykowy. Jeśli jest Pani zainteresowana, to więcej informacji znajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/refluks-u-niemowlat-i-dzieci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.