Czy brak apetytu u dziecka może być spowodowany przez ząbkowanie?

Moja 3,5 miesięczna córeczka od dwóch tygodni budzi się w nocy na mleko co 2 godziny, a od 5 dni w dzień potrafi nie jeść nawet przez 5 godzin. W nocy nie da jej się oszukać smoczkiem bo zaraz płacz. Karmiona jest od początku piersią wcześniej jadła co 2-3 godziny i w nocy i w ciągu dnia. Po prostu martwi mnie to, że tak mało je w ciągu dnia. We wtorek miała szczepienie czy to może mieć wpływ na brak apetytu w ciągu dnia? Tyle, że od szczepienia już minęło 5 dni. Dodatko jest ospała i większość dnia przesypia gdzie wcześniej w ciągu dnia miala jakieś 3-4 drzemki, które w sumie trwały 4-5 godzin. Ogólnie mniej się uśmiecha i nie ma gorączki. Pcha wszystko do buzi czy ten brak apetytu może być przez ząbkowanie?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno ocenić przyczynę złego samopoczucia dziecka bez zbadania go, dlatego sugeruję, by skonsultowała się Pani z pediatrą. Ospałość i brak apetytu to objawy nieswoiste, które nie wskazują na konkretną dolegliwość, ale mogą mieć związek z ząbkowaniem, szczepieniem, a nawet infekcją. Tutaj więcej możliwych przyczyn złego samopoczucia niemowlęcia: https://portal.abczdrowie.pl/niemowle-ciagle-spi.

Natomiast, jeśli chodzi o karmienie, to powinna Pani wybudzać dziecko nocą – stosowanie smoczka, zwłaszcza na tak wczesnym etapie życia i rozwoju niemowlęcia, jest niewskazane. Może to zaburzać laktację i wpływać negatywnie na podaż pokarmu w piersiach. Choć dziecko w tym wieku zazwyczaj nie musi być budzone, a 4-5 godzin przerwy między karmieniami jest możliwe, to gdy dziecko jest apatyczne warto zwrócić większą uwagę na regularność karmień. Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/gdy-noworodek-nie-chce-jesc.

Proszę także zwrócić uwagę, czy nie ma Pani mniej pokarmu w piersiach lub czy dziecko nie gorączkuje. Jeżeli objawy nie miną w przeciągu kilku dni, zdecydowanie nie należy zwlekać z wizytą osobistą u lekarza.

Być może pomocny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/apatyczny-noworodek.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.