Co może znaczyć taki brak apetytu u syna?

Dzień dobry. Synek 13maja skończy 4m. Zawsze mały glodomorek zjadał 5-6razy butle po 150 czasem mniej czasem więcej. Od około miesiąca jego apetyt słabł mały Wierci się przy piciu, płaczę wypycha smoczek. Widać że głodny ale mimo to wypije mało (tylko w nocy i na noc wypije bez problemu 160) Ogolnie jest pogodnym ciekawym dzieckiem strasznie gryzie rączki, bardzo wygina się leżąc w leżaczku nie wiem też z czym to ma związek. Jestem załamana bo wcześniej było idealnie a teraz nawet po długiej przerwie 5godz wypije mało. Młody jest duży 8400 76cm ale mimo wszystko nie daje mi spokoju co stało się takiego że nagle mleko mu już aż tak nie smakuje. Myślałam nad infekcja układu moczowego albo wędzidełko które ma krótkie. Nie wiem sama...

Redakcja abcZdrowie

Witam, proszę te objawy skonsultować z pediatrą, ponieważ może być co najmniej kilka przyczyn takiego stanu rzeczy. Być może jest to naturalny etap i minie – ważne jest sprawdzenie, czy dziecko prawidłowo przybiera na wadze – jeśli tak, warto uzbroić się w cierpliwość. Tutaj sugestia eksperta na pytanie jednej z internautek: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-apetytu-u-10-tygodniowego-dziecka. Gryzienie rączek, o którym Pani wspomina, może sugerować rozpoczynający się proces ząbkowania, który bywa dla dziecka nieprzyjemny. Wówczas dziecko może mieć mniejszy apetyt z powodu bólu w jamie ustnej – rozpulchnione dziąsła utrudniają ssanie. Innym możliwym powodem braku apetytu jest po prostu budzenie się zainteresowania otaczającym światem – 4-miesięczne niemowlę coraz częściej zaczyna rozglądać się i interesować przedmiotami oraz osobami wokół – to sprawia, że apetyt się zmniejsza. Tłumaczyłoby to większy apetyt wieczorami i nocą. Może Pani spróbować ograniczyć do minimum bodźce podczas karmień dziennych – zaciemniony pokój oraz cisza być może okażą się kluczowe. W tym artykule odnajdzie Pani więcej pomocnych wskazówek, zachęcam do lektury: https://parenting.pl/dlaczego-niemowle-nie-chce-jesc. Proszę również zwrócić uwagę na tzw. skoki rozwojowe – one często są odpowiedzialne za wiele reakcji, które dla rodziców są dziwne, nienaturalne i niepasujące do dotychczasowego zachowania niemowlęcia. 4. miesiąc to moment 4. skoku rozwojowego – może Pani przeczytać o skokach rozwojowych pod tym adresem: https://parenting.pl/skoki-rozwojowe-u-niemowlat. Niekiedy przyczyna jest poważniejsza – anemia, celiakia, alergia pokarmowa – tych dolegliwości nie można bagatelizować. Dlatego w przypadku niemowląt i małych dzieci bardzo ważna jest obserwacja i współpraca z pediatrą – to do niego należy kierować pierwsze kroki, kiedy coś w zachowaniu lub wyglądzie dziecka nas niepokoi. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.