Dlaczego mój synek tak mało je?

Dzień dobry. Synek 5,5m waga 9kg (ważył 3czerwca)po 2tyg od ostatniej wizyty byliśmy w przychodni z ciekawości został zwarzony nic nie przybrał. Mały nie ma apetytu co wcześniej nie było u niego problemem. Pogorszenie apetytu nastąpiło gdy skończył 3m stopniowo jadł coraz mniej i chętniej. Rozszerzyliśmy dietę po 4m, zjadał obiadki, kaszki, owoców nie chce zjeść. Pojawiły się zaparcia. Od tyg jest totalny koszmar, nie chce praktycznie jeść. Płaczę widać że głodny ale wypycha smoczek, obiadek zje i to na tyle. Podanie mleka to istna męka dla mnie. Ładnie wypije jedynie w nocy 120 rano na kilka razy 140 i na tym np dziś koniec. Zjadł obiad, po ponad 4godz wypił 60mleka ale wcześniej oczywiście wypychając smoczek i plując mlekiem. Chciałam podać mu kaszkę też wypychał a raczej zaciskał buźkę. Nie wiem jak bd wieczorem ale jestem załamana. Wychodzi na to że je tak malutko że wątpię aby waga coś ruszyls Płakać mi się chce i płaczę gdy tylko zaczynam myśleć. Nie wiem co jest nie tak. 2tyg temu wyszły mu 2dolne ząbki. Mocz ma ok, morfologię też, żelazo 66 (norma 59-158). Nie myge normalnie funkcjonować z tą myślą że tak mało je i ten jego płacz.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno ocenić, skąd taki problem u niemowlęcia – niekoniecznie natomiast musi oznaczać stan patologiczny. Nie sposób mówić o sztywnym schemacie żywienia niemowląt, ponieważ jest to kwestia indywidualna. Niekiedy słabszy apetyt ma związek z konkretnymi etapami życia niemowlęcia – to jest skokami rozwojowymi oraz pojawianiem się nowych zębów, co dla niektórych dzieci jest niezwykle bolesne. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/co-robic-gdy-dziecko-nie-chce-jesc.

Niekiedy spadek apetytu może mieć związek z przedwczesnym lub zbyt gwałtownym rozszerzeniem diety niemowlęcia – wówczas może dojść nawet do całkowitego odrzucenia mleka przed upływem ukończenia roku przez niemowlę. Jeżeli dziecku dodatkowo dolegają bóle brzucha, zaparcia i inne problemy trawienne, to również będzie się to wiązać z niechęcią do jedzenia – na pewno w takiej sytuacji warto zadbać o dobry probiotyk oraz odpowiednie skomponowanie posiłków stałych tak, by nie zawierały produktów zapierających lub zbyt ciężkostrawnych. Niestety niespełna półroczne niemowlę może nie być gotowe na wiele produktów, takich jak np. gluten czy mięso. Być może zechce Pani zapoznać się z opinią naszego eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-zrobic-by-3-miesieczne-dziecko-zaczelo-wiecej-jesc. Proszę również pamiętać, że badania morfologiczne powinny obejmować nie tylko żelazo, ale i ferrytynę, a ocena stanu zdrowia pod kątem ewentualnej anemii jest możliwa dopiero po zestawieniu wartości żelaza, hemoglobiny, ferrytyny i hematokrytu. Długotrwały brak apetytu może powodować niedokrwistość, a z kolei niedokrwistość może być przyczyną braku apetytu.

Zaparcia, spadek nastroju i brak przybierania na wadze mogą też świadczyć o nietolerancji pokarmowej – proszę porozmawiać na ten temat z pediatrą, być może warto również skonsultować te problemy z gastroenterologiem. Dla uspokojenia dodam, że dopóki dziecko mieści się w siatkach centylowych, to należy liczyć się z takimi problemami: brak apetytu może być przejściowy i nie stanowi wówczas zagrożenia dla niemowlęcia. Zachęcam do lektury artykułu, znajdzie tu Pani więcej sugestii: https://parenting.pl/dlaczego-niemowle-nie-chce-jesc.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.