Dlaczego moje dziecko nie chce jeść?

10 miesięczne niemowlę od dwóch tygodni nie chce jeść niczego musimy go z mężem zmuszać, z tego powody w ciągu 5 tyg. nie przybył na wadze, badania w szpitalu nie pomogły okazało się że jest okazem zdrowia. Dodam że urodził się z waga 2.800 obecnie warzy 7.800,od początku jest niejadkiem ale teraz to już masakra. Czekamy jeszcze na wynik z celianki ale doktor w szpitalu stwierdził że gdyby to celiankau to w kale było by coś niepokacego. Jest karmiony mm prawie od początku.Proszę o poradę. Nie mamy już sił tak się martwimy

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli przyrosty niemowlęcia z ostatnich miesięcy nie budzą niepokoju, badania nie wykazują nieprawidłowości, a dziecko mieści się w siatce centylowej, to prawdopodobnie nie mają Państwo powodów do obaw. Ponieważ ten stan trwa 2 tygodnie, to można domniemywać co najmniej kilku przyczyn braku apetytu.

Pierwszym jest infekcja – wykluczają ją jednak wyniki badań i dobre samopoczucie dziecka. Warto jednak sprawdzić stan jamy ustnej – niekiedy wychodzące zęby (zwłaszcza piątki) mogą być przyczyną dużego dyskomfortu odejmującego chęć do jedzenia. Choroby, które mogą powodować problemy z jedzeniem u dziecka to: anemia, celiakia, alergia pokarmowa lub refluks.

Kolejna – to skok rozwojowy – dziecko wraz z nabywaniem nowych umiejętności może chwilowo utracić apetyt lub po prostu nie wykazywać chęci jedzenia, ponieważ nadmiar bodźców i otaczający je, fascynujący świat sprawiają, że dziecko nie pamięta o jedzeniu. Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/brak-apetytu-najczestsze-przyczyny.

Sugeruję zachować spokój oraz poczekać na wyniki badań w kierunku celiakii. Niewykluczone, że po kilku tygodniach „postu” maluch znów zacznie jeść z apetytem. Proszę pamiętać, że nie należy zmuszać dziecka do jedzenia ani karmić go na siłę, bo dopiero to może być przyczynkiem do problemów żywieniowych dziecka. Więcej szczegółów odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/co-robic-gdy-dziecko-nie-chce-jesc.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.