Dlaczego niemowlę nie chce jeść mleka?

Niemowlę nie chce jeść Sprawa dotyczy mojej 4 miesięcznej córeczki, urodzonej w 33tc 6 (ciąża bliźniacza, jej braciszek ok). Moja córcia od około miesiąca, nie chce jeść... Karmimy ją butelką i mm. Mloda w ogóle nie dopomina się jedzenia. Gdy proponuję jej butelkę reaguje krzykiem, kopaniem, prężeniem, pluciem. Gdy poczuje, że w smoczku od butelki jest woda to pije ją chętnie (dopajanie z zalecenia naszej Pani dr), gdy zorientuje się że to mleko, krzyczy. Staram się dawać jej wody tylko troszkę bo boje się że będzie jadła jeszcze gorzej... Po kolejnej konsultacji, znów zmieniliśmy mleko. Udaje nam się jej je podać gdy jest pół śpiąca w pozostałych przypadkach jest to zawsze opatrzone krzykiem. Próbowaliśmy dawać jej częściej a mniej, zmieniliśmy smoczki na te z większym przepływem, podawaliśmy mleko w temp. pokojowej (troszkę chłodniejsze niż zwykle) i wreszcie czekaliśmy kilka razy "na żądanie" jedzenia ale po ponad 5h czekania rozpoczynaliśmy spowrotem batalię by zjadła cokolwiek.. Przyrosty są różne,. Gdy karmiliśmy ją na żądanie przestała przybierać na wadzale. Młoda ma morfologię podobno na "granicy normy", wyniki z moczu ok, w buzi czysto, pakuję piąstki do buzi i chyba swędzą ja dziąsełka. generalnie jest pogodnym dzieckiem tylko, że.... Nie chce jeść. Proszę o poradę

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety, jeżeli przyrosty niemowlęcia nie są zadowalające, to znaczy, że trzeba jak najszybciej ustalić przyczynę braku apetytu.

Jedną z nich może być ząbkowanie, pod warunkiem że faktycznie od miesiąca, czyli od momentu gdy dziecko straciło apetyt, zaobserwowała Pani również nadprodukcję śliny, a także inne symptomy wcześniejszego ząbkowania. Niemniej zazwyczaj w takich sytuacjach brak apetytu nie trwa tak długo.

Również w okolicach 15.-19. tygodnia może pojawić się tzw. skok rozwojowy, czyli jeden z kamieni węgielnych, zwłaszcza pierwszego roku życia dziecka. W okresach „skoków” dziecko zazwyczaj jest bardziej marudne, płaczliwe i traci apetyt. Niewykluczone, że zbiegło się to także z okresem ząbkowania. Zachęcam do lektury tego materiału: https://parenting.pl/niemowle-nie-przybiera-na-wadze.

Niestety również różnego rodzaju choroby i zaburzenia mogą manifestować się brakiem apetytu. Jeżeli więc problem nie ustąpi, nie pomoże również zmiana mleka modyfikowanego (nie każde mleko jest smaczne dla niemowlęcia), to warto rozważyć wizytę u gastroenterologa oraz neurologopedy. Sugerowałabym również ponowienie morfologii krwi oraz wykonanie badania moczu.

W określonych sytuacjach specjalista może zalecić wcześniejsze rozszerzanie diety rozumiane jako zagęszczanie mieszanki. Słabe przyrosty mogą także oznaczać konieczność zmiany mieszanki na specjalne mleko wysokokaloryczne, o czym powinna Pani porozmawiać z pediatrą. Proszę pamiętać, że słabe przybieranie może spowodować anemię, która pogłębi problem braku apetytu.

Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/karmienie-niemowlecia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.