Dlaczego dziecko nie chce zjadać mleka?

Dzien dobry. Corka ma 15 tyg zawsze jadla 600ml mleka w ciągu doby, od 3 tyg zmniejszyła porcje od 280-400ml. Zje 60ml i pozniej płaczę ze nie chce. Czy to jest normlane? Czy owinnam zmienic mleko na inne? Przybiera prawidłowo ponieważ wazy7kg wiec duzo. Podaje jej wode pomiedzy karmieniami. Czy dopajanie jest wporzadku? Prosze o odpowiedz. Pozdrawiam Paula

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeśli dziecko prawidłowo przybiera na wadze, jest pogodne, wysypia się, nie ma problemów z wypróżnianiem oraz chętnie się bawi, to najprawdopodobniej nie ma powodów do obaw.

Mniejszy apetyt może być bowiem związany ze skokiem rozwojowym lub ząbkowaniem. Ponadto rodzice obserwują spadek apetytu u maluchów, które zaczynają żywo interesować się otaczającym światem, a więc w okolicy czwartego miesiąca życia.

Nie ma więc potrzeby zmieniać mleka na inne, chyba, że wraz ze spadkiem apetytu pojawiły się dolegliwości brzuszkowe lub zmiany skórne. Jeśli zauważy Pani również inne niepokojące objawy, takie jak podwyższona temperatura, problemy ze snem, marudzenie, to proszę udać się do pediatry, gdyż brak apetytu towarzyszy także infekcjom, zaparciom oraz różnym schorzeniom.

Dopajanie traktowane jest jako rozszerzanie diety, dlatego nie zaleca się podawać wody do picia dla dzieci poniżej szóstego miesiąca życia.

Podobne pytania odnaleźć można pod następującymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dopijanie-miesiecznego-niemowlecia-woda, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-zrobic-by-3-miesieczne-dziecko-zaczelo-wiecej-jesc, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-apetytu-u-3-miesiecznego-dziecka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.