Dlaczego dziecko nie zjada stałych posiłków?

Witam serdecznie. Moja córeczka ma 9 miesięcy nie ma ani jednego stałego posiłku. Nie chce kompletnie jeść. Pije samo mleko. Dwa razy coś ugryzie i to wszystko więcej nie chce. Nie wiem już co robić :-(

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie wspomina Pani, czy wcześniej dziecko miało dobry apetyt oraz czy karmi Pani piersią lub mlekiem modyfikowanym.

Natomiast, jeżeli problem pojawił się niedawno, to być może ma to związek z ząbkowaniem, infekcją lub skokiem rozwojowym – te wszystkie czynniki mogą powodować u dziecka brak apetytu. Jeżeli dziecko od początku rozszerzania diety nie wykazywało zainteresowania posiłkami stałymi i w tym momencie faktycznie nie ma ani jednego stałego posiłku w ciągu dnia, to warto byłoby przyjrzeć się problemowi.

Przede wszystkim wskazane byłoby wykonanie badań kontrolnych krwi – niekiedy źródłem, ale i skutkiem braku apetytu jest anemia. To częsty problem u niejadków, który w konsekwencji pogłębia niechęć do jedzenia.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/anemia-u-dziecka.

Jeżeli wyniki krwi będą w normie, to warto rozważyć wizytę u neurologopedy, oczywiście w porozumieniu z pediatrą, do którego powinna się Pani zwrócić w pierwszej kolejności. Natomiast neurologopeda powinien zbadać jamę ustną dziecka – być może nieprawidłowości anatomiczne sprawiają, że przeżuwanie pokarmów stałych jest dla dziecka trudne, bolesne lub nieprzyjemne.

Być może pomocne okażą się także nasze artykuły, zachęcam do zapoznania się z nimi: https://zywienie.abczdrowie.pl/maly-niejadek-w-domu oraz https://portal.abczdrowie.pl/co-robic-gdy-dziecko-nie-chce-jesc.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.