Dlaczego dziecko ma słaby apetyt?

Syn na 2 lata i 5 miesięcy, zaczęły mu wychodzić tylne ząbki ( brak tylnich u góry i no dole) bardzo ciężko przechodzi bez maści i syropku nie ma szans. Nie chcę się w ogóle kąpać od jekiegos czasu, a od półtora tygodnia nie ma prawie wcale apetytu, należy do niejadków ale teraz to już bardzo małe ilości je. Mogła bym policzyć na palcach ile łyżek zje. Mleko modyfikowane piję tylko rano i wieczorem. Czy ten duży spadek apetytu może być spowodowany ząbkami, czy powinnam się martwić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno powiedzieć, co powoduje brak apetytu u dziecka, niemniej wychodzenie piątek jest zazwyczaj procesem długotrwałym i bolesnym u dzieci. Może więc się zdarzyć, że to powoduje niechęć do jedzenia. W tym wypadku dziąsła są rozpulchnione, obrzęknięte, zaczerwienione – łatwo to można dostrzec.

Jeżeli dziecko należy do niejadków, to sugeruję, by wykonała Pani kontrolne badania krwi, w tym oznaczenie poziomu żelaza, ferrytyny oraz transferyny. Często u dzieci, które nie mają dużego apetytu jest to fizjologiczne, zawsze jednak warto sprawdzić czy nie pojawia się anemia z niedoboru żelaza. Może być ona zarówno przyczyną, jak i skutkiem braku apetytu u dziecka. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/anemia-u-dziecka.

Jeżeli wyniki badań nie będą budzić niepokoju, to proszę się nie martwić. Zachęcam do lektury naszego materiału: https://zywienie.abczdrowie.pl/maly-niejadek-w-domu.

Warto prześledzić rytm dnia, a także sposób żywienia dziecka i ewentualnie zasięgnąć porady dietetyka dziecięcego, który może wskazać odpowiednią dietę, a także sposób wprowadzenia jej tak, by dziecko chętniej jadło, a przy tym nie miało niedoborów.

Być może ta infografika Panią zainteresuje: https://zywienie.abczdrowie.pl/jak-przekonac-niejadka-do-nowych-potraw.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.