Czy syrop na apetyt dla dziecka to dobry pomysł?

Witam, Mam pytanie czy syropy na aptetyk dla 3 letniego dziecka to dobry pomysł? Dwoje się i troje, ale corka wgl nie chce jesc.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno ocenić syrop pobudzający apetyt bez poznania jego składu, zatem nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Natomiast skuteczność farmaceutyków w „leczeniu” słabego apetytu u dzieci jest wątpliwa, ponieważ wpierw należy ustalić przyczynę tego stanu.

Sugerowałabym wizytę u pediatry, który na podstawie badania będzie mógł ustalić czy dziecko ma niedowagę i czy jest konieczność interweniowania w kwestii żywienia. Warto także wykonać badania – morfologię krwi z oznaczeniem poziomu żelaza, ferrytyny i witaminy B12. Anemia z niedoboru żelaza to stosunkowo częsty problem u niejadków, który dodatkowo pogłębia problem, ponieważ brak apetytu u dzieci czy apetyt wybiórczy mogą prowadzić do niedoborów. Jeżeli zostanie zdiagnozowana niedokrwistość, należy wdrożyć leczenie – gdy niedobory zostaną zniwelowane, z pewnością wpłynie to pozytywnie na apetyt córki. O anemii może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/anemia-u-dziecka.

Jeżeli córka jest zdrowa i jej ogólny stan nie wskazuje na jakieś odchylenia od normy, warto się zastanowić nad rytmem dnia dziecka oraz nad tym, co faktycznie zjada. Niekiedy źródłem problemów są niewłaściwie zbilansowane posiłki oraz podawanie przekąsek lub niezdrowych zapychaczy w miejsce posiłków. Ich wyeliminowanie może poprawić apetyt dziecka i ochotę na główne posiłki. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-zachecic-niejadka-do-jedzenia.

Może Pani również skorzystać z porady dietetyka dziecięcego, który określi potrzeby żywieniowe dziecka oraz jego zapotrzebowanie kaloryczne, a także zaproponuje menu dla córki w taki sposób, by było dla niej bardziej atrakcyjne.

Być może przydatna będzie także ta infografika: https://zywienie.abczdrowie.pl/jak-przekonac-niejadka-do-nowych-potraw.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.