Jak rozszerzyć dziecku dietę?

Witam. Moj roczny syn od poczatku jest karmiony mlekiem modyfikowanym bebilon. Teraz pije bebilon3. Wstaje 7-8 domaga sie butli wypija ok210ml mleka potem pobawi sie jest bardzo zywym dzieckiem nie usiedzi w miejscu ok10 podaje mu jogurt lub owoce ok godziny 12 probuje podac mu obiad ale domaga sie mleka i wypija 180ml. Idzie spac ok dwoch godzin spi. Ok15 znow probuje podac obiad zupke albo juz wieksze kawalki mieso ziemniak ale on jest tym malo zainteresownym prubuje uciekac z krzeselka. Zupki czy to ugotowanej czy sloiczek zje pare lyzeczek albo zaczyna wypluwac wusuwac jezykiem i ucieka. Widze ze on jest tym nie najedzony. Ma 12 zebow chce go uczyc zeby jadl juz kawaleczki. Chrupki gryzie paluszki pogryzie polknie. Gruszke miekka w kawalki tez wezmie do buzi i polknie. Jablko pogryzie i wypluwa. A obiad pogryzie i wypluwa wcale nie chce polykac. Mam straszny z tym problem. Sadzilam ze roczne dzieci to jedza garna sie same do jedzenia. A on za specjalnie nie pokazuje ze jest glodny. Potem domaga sie ok17 mleka bo obiad wypluwa. I mleko przed spaniem od 20.30.niewiem juz jak go mam karmic żeby wiecej jadl naszych rzeczy na rzecz mleka. Co mu dam to wypluwa albo ucieka z krzeselka. Czsami jeszcze o 23 budzi sie zeby dopic mleka. A kupy robi rzadkie i zielone smierdzace. I ciagle gryzie cos w buzi jak by taki nerwowy chodzil.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

około 1. roku życia można u dziecka zaobserwować zmniejszenie się apetytu – ma ono związek z nową umiejętnością, czyli chodzeniem. Rozwój dziecka i zaciekawienie światem sprawia, że roczniak rozprasza się, nie może skupić na jedzeniu i stąd słaby apetyt. Jeżeli dziecko kompensuje sobie brak stałych posiłków mlekiem, to niewykluczone, że jest to kolejna przyczyna odmowy nowych pokarmów.

Rozszerzanie diety dziecka – które po ukończeniu 1. roku życia powinno być już właściwie zakończone – nie zawsze przebiega tak, jak sobie tego życzą rodzice. Należy pamiętać o cierpliwości – warto proponować dziecku różne produkty i robić to stosunkowo często aż do skutku – czyli wtedy, kiedy rozbudzi się ciekawość i apetyt malucha. Może zechce Pani zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-niemowlat-czego-unikac.

Natomiast to, co pisze Pani o kupach dziecka jest niepokojące i niewykluczone, że stanowi główną przyczynę niechęci do jedzenia oraz rozdrażnienia. O ile sporadycznie występująca zielona kupa przy jednoczesnym dobrym samopoczuciu dziecka oraz braku innych odbiegających od normy symptomów (zapach, częstotliwość oddawania stolca) nie jest niczym niepokojącym, to w przypadku Pani dziecka może świadczyć o alergii lub nietolerancji pokarmowej. Zachęcam do lektury tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-pokarmowa-u-dzieci-objawy-i-diagnostyka.

Proszę również pamiętać, że spożywanie głównie mleka modyfikowanego na tym etapie życia dziecka może prowadzić do niedoborów, które będą pogłębiać brak apetytu u malucha. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/anemia-u-dziecka.

Sugeruję niezwłoczny kontakt z pediatrą oraz wykonanie podstawowych badań – morfologii krwi wraz z oznaczeniem poziomu żelaza i ferrytyny. Jeżeli pediatra uzna to za konieczne, może pokierować Panią do alergologa lub gastroenterologa dziecięcego.

Być może wskazówki zawarte w tym artykule okażą się przydatne: https://portal.abczdrowie.pl/jak-zachecic-niejadka-do-jedzenia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.