Jak przyzwyczaić dziecko do stałych pokarmów?

Witam jestem mamą półtorarocznej córeczki która od 3 miesiąca życia pije mleko nutramigen lgg juz 3 zagęszczam je kaszka i niestety to jest jedyne co je córka dodam że córka ma 10 zębów i wszystko świetnie gryzie ale niestety nie polknie

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety nie wspomina Pani z jakiego powodu konieczne było zagęszczanie pokarmu, zatem trudno domniemywać przyczyny dolegliwości Pani córki.

Niemniej, dziecko półtoraroczne powinno mieć już za sobą etap rozszerzania diety i powinno mieć zróżnicowany jadłospis, który przeciwdziałać będzie niedoborom. W tym wieku mleko nie zaspokaja wszystkich potrzeb dziecka, dlatego sugeruję niezwłoczne skonsultowanie się ze specjalistą – wskazana byłaby wizyta u neurologopedy oraz, być może, u gastroenterologa, jeżeli to dolegliwości ze strony układu pokarmowego są nadal problem.

Trudności w przeżuwaniu czy połykaniu pokarmu noszą miano dysfagii i mogą pojawiać się nawet w dorosłym wieku. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/dysfagia-patogeneza-objawy-diagnostyka-leczenie.

U dzieci i niemowląt tego typu dolegliwości mogą mieć wiele przyczyn, w tym refluks żołądkowo-przełykowy, ale także wady anatomiczne. Tego niestety nie sposób ustalić bez badań, a najczęściej wykonywanym badaniem przy tym zaburzeniu jest wideofluoroskopia, która pozwala na prześledzenie dynamiki połykania pożywienia. Poza tym wykonuje się także badanie USG, manometrię przełykową, pH-metrię czy elektromiografię. Wybór metody diagnostycznej będzie zależał od lekarza specjalisty.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/obnizone-napiecie-miesniowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.