Dlaczego dziecko krztusi się pokarmem?

Witam. Od kilku tygodni dziecko krztusi się jedzeniem do takiego stopnia, że trzeba wydrapywać jedzenie, oraz mocno klepać w plecy, ponieważ robi się sino-fioletowe i ciężko złapać mu oddech. Dziecko ma 13 miesięcy, miesiąc wcześniej wszystko super jadło, stałe posiłki z nami. Od kilku tygodni jest koszmar, strasznie się boje, że może się udusić przez podawanie posiłków. Od paru tygodni również ząbkuje, ślina wydaje się gęstsza, czy to może być powód dławienia? dodam również, że jest przeziębione. Bardzo proszę o szybką odpowiedz

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno ocenić to bez badania, ale zarówno zajęty nos czy gardło, jak i nadprodukcja śliny mogą być przyczyną krztuszenia się, pod warunkiem, że ten problem nie pojawiał się wcześniej.

Na pewno należy skonsultować się z pediatrą, ponieważ bez badania nie sposób jednoznacznie wskazać przyczyny. Do tego czasu proszę podawać dziecku posiłki rozdrobnione do bezpiecznej konsystencji oraz produkty, którym dziecko nie zakrztusi się. Proszę unikać twardych owoców czy warzyw oraz produktów w postaci owalnej (małe pomidorki, winogrona).

Dysfagia, czyli zaburzenie jedzenia, może mieć związek z uszkodzeniem górnego odcinka układu trawiennego, dlatego sugerowałabym również skonsultowanie się z gastroenterologiem (jeśli pediatra nie rozwieje Pani wątpliwości) lub neurologiem/neurologopedą (dysfunkcja układu nerwowego/mięśniowego).

Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/dysfagia-patogeneza-objawy-diagnostyka-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.