Dlaczego dziecko nie chce zjadać stałych pokarmów?

Moja córeczka tydzień temu skończyła 7 miesięcy. Od ok.2 tygodni mam problem z rozszerzaniem diety. Córka karmiona była wyłącznie piersią do końca 5 miesiąca, potem na zalecenie lekarza- stwierdził, że póżniej ciężko będzie Jej zaakceptować nowe smaki zaczęłam rozszerzanie diety. Początkowo zjadała znikome ilości jabłka, marchewki czy ziemniaka. Stopniowo ilość się zwiększała, zaczeła jeść po kilka łyżeczek czteroskładnikowych, gotowanych przeze mnie zupek. Doszły kaszki, najpierw sinlac, nastepnie z glutenem bobovita, których zjadała coraz więcej, właściwie kaszka to był już samodzielny (bez piersi) posiłek. Do zupek wprowadziłam mięso, najpierw indyka z gotowego słoiczka, a potem do moich dadawałam cielęcinę. Zjadała tego pół słoiczka. A po południu czasem pół gotowanego jabłka. Od ok. 2 tygodni mam bunt bez wyraźnej przyczyny. Choć wcześniej córka jadła chętnie, teraz nic nie chce, je po parę z trudem wciśniętych Jej łyżeczek. Za to mojego mleka sobie nie odmówi... Czy to wina ząbkowania? Kilka dni temu przebił się pierwszy? Chciałabym, żeby to rozszerzanie szło do przodu a my się cofamy. Dodatkowo córka częściej budzi się w nocy, czasem co godzinę, żeby chwilę possac pierś i boję się, ze zbyt mało jadła w dzień. Nie chcę Jej zmuszać, bo się zrazi ale zaczynam się martwić.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zachowanie niemowlęcia jest zupełnie normalne. Choć wyobrażamy sobie rozszerzanie diety jako proces, który nieustannie postępuje, to podobnie jak z każdym etapem rozwoju dziecka, możliwy jest regres. Nie świadczy to o niczym niepokojącym, natomiast czasami faktycznie niechęć do nowych pokarmów wynika z nadmiaru bodźców, dolegliwości żołądkowo-jelitowych, bolesnego ząbkowania i wielu innych. Również skoki rozwojowe są takimi momentami w życiu dziecka, kiedy rodzic może zaobserwować cofnięcie postępów czy umiejętności dziecka.

Być może przydatny okaże się nasz materiał: https://portal.abczdrowie.pl/co-robic-gdy-dziecko-nie-chce-jesc.

Jeżeli córka rekompensuje sobie braki w stałych posiłkach pokarmem z piersi, to nie ma powodu do obaw. Proszę pamiętać tylko, że raz rozpoczętego rozszerzania diety nie można zatrzymać, więc mimo niechęci niemowlęcia do pokarmów stałych, proszę proponować córce posiłki zgodnie z ustalonym schematem. Jeżeli mimo upływu dni czy tygodni, córce nie wróci apetyt, warto skonsultować się z pediatrą, by ocenił przyrosty i ogólny stan zdrowia dziecka.

Proszę także proponować pierś dziecku i podawać ją tak często, jak niemowlę tego chce. Warto pamiętać, że do ukończenia 1. roku życia to mleko jest podstawą żywienia dziecka, a rozszerzanie diety jest nauką poznawania smaków, zapachów i konsystencji.

Więcej na temat rozszerzania diety w naszych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-niemowlat-czego-unikac oraz https://portal.abczdrowie.pl/zbilansowana-dieta-dla-niemowlat.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.